Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

75letý Francouz zemřel při překonávání Atlantiku na veslici. Chtěl se stát nejstarším člověkem, co to dokázal

Svět

  9:45
Pětasedmdesátiletý Francouz Jean-Jacques Savin, s nímž jeho tým v sobotu ztratil kontakt, byl nalezen mrtvý ve své veslici poblíž Azorských ostrovů. Pokoušel se přeplout Atlantský oceán pouze na veslici. Jeho tým v sobotu ohlásil, že v pátek Savin zapnul výstražný signál a od té doby s ním byl kontakt přerušen.

Portugalská námořní hlídka spatřila převrácený Savinův člun u Azor a potápěč v kabině pod hladinou našel tělo. Přesná příčina smrti zatím nebyla stanovena.

„S velkým smutkem jsme se právě dozvěděli o smrti přítele Jeana-Jacquesa. Jeho tělo se našlo bez života v kabině Audacieux. Tentokrát byl oceán silnější než náš přítel, který tak miloval plachtění a moře,“ uvedl podpůrný tým na facebooku.

Savin vyplul na člunu Audacieux 1. ledna z portugalského Sagresu, minulý týden oslavil 75. narozeniny. Hodlal se stát nejstarším člověkem, který překoná ve veslici Atlantik.

„Od včerejšího (pátečního) rána s ním bohužel nemáme žádný kontakt, nijak se nehlásí,“ citovala den před jeho nalezením jeho tým agentura AFP. Savin se aktivací výstražného zařízení snažil dát najevo, že má velké problémy.

Jeho dcera Manon v sobotu potvrdila, že jsou všichni znepokojení a že byly vyrozuměny záchranné služby Portugalska, Francie a USA. Při posledním kontaktu byl Savin severně od Madeiry a směřoval k azorskému ostrůvku Ponta Delgada, kde se chystal k opravě lodi. Měl problémy s elektrickými bateriemi a solárními panely.

Savin v roce 2009 strávil v Atlantickém oceánu více než čtyři měsíce v plavidle, jež mělo tvar sudu a napříč se nechalo unášet jenom větrem a mořskými proudy. 

Býval armádní výsadkář a později soukromý pilot, v roce 2015 vystoupil na Mont Blanc. Své 75. narozeniny oslavil minulý týden a dal si na lodi husí játra a šampaňské. Ve středu napsal na facebooku, že se potýká se silným větrem, kvůli němuž se trasa prodlouží o 900 kilometrů. Měl také potíže se solárním zařízením, ale chtěl ho opravit po zakotvení v přístavu města Ponta Delgada. „Buďte klidní, nejsem v nebezpečí,“ napsal.

V osmimetrové kánoi měl strávit tři měsíce a své veslařské dobrodružství označil za způsob, jak „se ve stáří smát“.

Autoři: ,

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...