17. listopadu 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vesmírný národ Asgardia odstartoval do kosmu. Na oběžnou dráhu poslal malý satelit

Ilustrace vesmírné stanice Asgardia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrace vesmírné stanice Asgardia. | foto: Asgardia - Twitter

PRAHA Vesmírný národ Asgardia vypustil do vesmíru malý satelit Asgardia-1. Ten do kosmu odstartoval ze základny NASA ve Virginii. „Nanosatelit“, jak zařízení vědci nazývají, má přitom velikost cihly a ve své systémové paměti s sebou odnesl 500 GB dat o asgardských občanech. Neoficiální národ, který původně založil ruský vědec Igor Ašurbejli a na svých webových stránkách má statisíce fanoušků.

O vypuštění nanosatelitu informoval americký server CNN. Malý satelit byl do vesmíru vynesen na palubě nákladní lodi OA-8 Antares-Cygnus, který patří NASA. Zařízení je teď na mezinárodní vesmírné stanici.

Tam si počká ještě zhruba tři týdny, než přiletí raketoplán a dopraví další nezbytné zásoby a potřebné vědecké vybavení od NASA. Malý satelit potom vědci vypustí do vesmíru.

V půlterabytové nanosatelitové paměti Asgardia-1 putují do vesmíru osobní informace obyvatel Asgardie, jako třeba rodinné fotografie. Jsou v ní ale uloženy také digitální snímky asgardské národní vlajky, státního znaku nebo elektronická verze ústavy.

13.listopadu 2017 v 02:35, příspěvek archivován: 16.listopadu 2017 v 14:06

Lift off! The first 'nation in space' has officially left Earth https://t.co/BS5Ff1qpCd #ICYMI #AsgardiaLaunch https://t.co/i7F2UaihbB

První vesmírný nezávislý národ Asgardii založil Ašurbejli v říjnu roku 2016. O státní občanství se může na oficiálních webových stránkách přihlásit každý člověk starší 18 let s emailovou adresou. Při přihlášení se nebere ohled na pohlaví, státní příslušnost, náboženství ani trestní rejstřík.

Chceme vytvořit mírumilovnou společnost

Odstartování nanosatelitu splnilo Ašurbejliho dlouholetý závazek. Ruský vědec totiž při zakládání Asgardie slíbil, že její obyvatele vynese do vesmíru.

„Cílem projektu kosmického národa je vytvořit mírumilovnou společnost. Také chceme vyvíjet vesmírné technologie a ochránit Zemi před vesmírnými hrozbami. Například před asteroidy nebo odpadem, který lidstvo vypustilo do vesmíru,“ okomentoval národní poslání vědec. Podle něho by do vesmíru mělo v budoucnu odstartovat více asgardských satelitů. Kdy to bude, ale neupřesnil.

Loni zažádalo o asgardské občanství více než 100 000 lidí, a to asi 40 hodin od oznámení letu nanosatelitu Asgardia-1. Po třech týdnech nakonec měla Asgardie až 500 000 žadatelů. Jejich počet se ale snížil na 211 tisíc v červnu, kdy bylo vyhlášeno hlasování o asgardských zákonech. Dnes existuje 114 000 asgarďanů po celém světě.

13.listopadu 2017 v 20:00, příspěvek archivován: 16.listopadu 2017 v 14:36

Asgardia is now the first nation in space! Sign up for your space citizenship today on https://t.co/tVaY4Gnj5q https://t.co/RowwCWlJpS

Jejich důvody pro členství v kosmickém národě jsou různé. Mezi přihlášenými je například i odborník na digitální marketing John Spiro, kterého zkrátka lákala možnost vyslání dat do vesmíru. „Ve volném čase překládám buddhistické sutry. Symbolika zaslání náboženského textu v elektronické podobě až k nebesům je skvělá,“ popisuje asgarďan Spiro.

Hlavním cílem je členství v OSN

Vedoucí tým národa Asgardie chce přitom v budoucnu pro své občany vytvořit obytné vesmírné stanice. První by se prý měla nacházet na zemské oběžné dráze asi 321 kilometrů od Země. Na tom samém místě se přitom teď nachází mezinárodní vesmírná stanice, kde je nanosatelit Asgardia-1. Přepokládá se, že první lidský let na tuto stanici by se měl uskutečnit za osm let.

„Chceme dát šanci všem, kteří chtějí něco udělat pro své bezpečí. Naším domovem nejsou domovy ani města, kde jsme se narodili, ale planeta Země, kterou chceme chránit,“ popisuje projekt Ašurbejli.

Asi nejambicióznějším plánem Asgardie je získání členství v Organizaci Spojených národů (OSN). Aby toho dosáhla, musí ji jako národ uznat dvě třetiny členů Valného shromáždění OSN. Takový stát navíc musí mít stálou populaci, ohraničené území nebo vládu. Jeho legitimitu také musí uznat ostatní státy.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz