Premiér podle srbské agentury Tanjug řekl, že Srbsko sice usiluje o členství v EU, nechce však ani ohrozit své tradiční vazby na Rusko. Bělehrad tak podle premiéra podpoří Putinovy návrhy mírového řešení krize na Ukrajině.
V souvislosti s výstavbou plynovodu South Stream zbývají podle Vučiće k dořešení pouze technické otázky, ty ale mohou být podle něj uzavřeny velmi rychle. "Nikdy jsem neskrýval, že se Srbsko chce stát členem EU. V těžké chvíli ale přitom nechce poškodit své dobré, ty nejlepší, přátelské vztahy s Ruskem", řekl podle agentury APA Vučić v pondělí novinářům.
ČTĚTE TAKÉ: |
Podporu projektu South Stream projednával během své pondělní návštěvy Bulharska také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Stejné téma je i na programu jeho dnešní návštěvy Slovinska, jehož územím by měl plánovaný plynovod rovněž procházet.
South Stream má z jihu kontinentu přivádět ruský plyn do EU, a vyhnout se přitom území Ukrajiny. Do projektu je zapojen také rakouský koncern OMV, který již s ruským monopolním vývozcem plynu Gazprom podepsal smlouvu o výstavbě části plynovodu na území Rakouska. Stavba bulharské části byla pozastavena po březnové anexi Krymu Ruskem. Evropské komise tehdy také poukázala na rozpor s právem EU, které zakazuje, aby dodavatelé plynu měli kontrolu nad plynovody.