Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veterán z Čečny a Putinův Hrdina ruské federace. Skripala se pokusil zavraždit plukovník GRU Čepiga, tvrdí deník

Svět

  18:28aktualizováno  20:42
Investigativní web Bellingcat ve spolupráci s britským deníkem Daily Telegraph odhalily reálnou identitu jednoho z Rusů, kteří se v Salisbury pokusili zavraždit novičokem exagenta Sergeje Skripala. Podle nich se za pasem vydaným na jméno Ruslan Boširov skrývá 39letý plukovník GRU Anatolij Vladimirovič Čepiga.

Proměna. Vlevo foto z pasu příslušníka GRU Anatolije Čepigy z roku 2003. Uprostřed pasové foto "turisty Ruslana Boširova" z roku 2009, vpravo foto "turisty Ruslana Boširova" z roku 2018. Velké foto je Čečny. foto: Bellingcat

Jde o držitele nejvyššího ruského vyznamenání Hrdina ruské federace a veterána operací v Čečně a na Ukrajině. Vyznamenání převzal Čepiga podle Daily Telegraphu na tajném ceremoniálu v roce 2014 přímo z rukou prezidenta Vladimira Putina.

Britské úřady zprávu oficiálně nekomentují, podle BBC však o identitě muže, který se spolu s kolegou pokusil o vraždu Skripala a jeho dcery Julije nervově paralytickou látkou, nepanují žádné rozpory.

Ministr obrany Gavin Williamson podle Reuters vyjádřením na twitteru zdánlivě zprávy potvrdil. „Ukázalo se, že pravou identitou jednoho z podezřelých ze Salisbury je ruský plukovník. Chci poděkovat všem lidem, kteří na tomto případu neúnavně pracují,“ napsal ministr. Britská média si ale všimla toho, že Williamsonův tweet byl později bez vysvětlení smazán.

Bellingcat s Telegraphem tvrdí, že Putin lhal, když tvrdil, že muži, které Británie viní z pokusu o vraždu, jsou „nevinní civilisté a turisté“. Muži odpovídající vzhledem fotografiím zveřejněným britskou policií později v rozhovoru s televizí RT řekli, že Boširov a Petrov jsou jejich skutečná jména a že do Skripalova bydliště v jihoanglickém Salisbury přijeli za památkami.

Na snímku nalevo je reálný pas Anatolijeva Vladimiroviče Čepigy z roku 2003. Na...

Na snímku nalevo je reálný pas Anatolijeva Vladimiroviče Čepigy z roku 2003. Na snímku uprostřed je pasová fotka z roku 2009 s falešnou identitou a jménem Ruslan Boširov. Napravo je Čepiga na snímku zachyceném policií v roce 2018, když se vydával za Boširova.

Reálná identita druhého útočníka, který cestoval s pasem na jméno Alexander Petrov, zůstává záhadou. Telegraphu se však podařilo zjistit, že si změnil jen příjmení, Alexander je opravdové křestní jméno.

Na oba muže je vydán Evropský zatýkací rozkaz a pátrá po nich i Interpol. Kromě obvinění z pokusu o vraždu jsou hledáni i ve spojení s vraždou Britky Dawn Sturgessové a pokusu o vraždu Charlieho Rowleyho, kteří se otrávili novičokem nalezeným zřejmě v odpadkovém koši - byl maskován jako parfém.

Na Alexandera Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač.
Ruslan Boširov.

Britská premiérka Theresa Mayová oba Rusy veřejně obvinila z toho, že patří ke GRU. Čepiga působil 17 let v elitní jednotce Specnaz. Nejméně 9 let pracuje v utajení pod vedením GRU. Kromě nejvyššího vyznamenání obdržel dalších 20 medailí.

Čepiga vystudoval „Far East Marshal K. Rokossovsky Military Command Academy“ - něco jako Důstojnickou akademii Dálného východu. Jeho jméno je vyryto i jako poslední na zdi cti - poté co Čepiga dostal vyznamenání Hrdina Ruské federace.

Zeď cti  Far Eastern Military Command School. Poslední jméno v seznamu zlatých...

Zeď cti Far Eastern Military Command School. Poslední jméno v seznamu zlatých hvězd je plukovník Čepiga.

Na rozdíl od jiných příjemců nejsou u jeho jména na webové stránce důvody vyznamenání. Tajný ceremoniál spolu s načasováním - rokem 2014 naznačuje, že je Čepiga dostal za nějakou akci na Ukrajině. V té době totiž nepůsobili Rusové ani v Čečně ani v Sýrii. Jeho jednotka číslo 74854 ze 14. brigády Specnaz tehdy na Ukrajině působila.

Čepiga pochází podle akademie z maličké vesnice Nikolajevka poblíž hranic s Čínou a školu vystudoval v roce 2001. Třikrát byl nasazen v Čečně. Akademie je určena především pro důstojníky Specnaz a námořních jednotek. V roce 2003 byl Čepigovi vydán „civilní“ pas, v něm je jako bydliště uvedeno kasárna v Chabarovsku.

Čepiga je podle Bellingcatu ženatý a má náctiletého syna. Jeho „stopy“ našli novináři i v Moskvě. Tam zřejmě vystudoval „Konzervatoř GRU“ - Vojenskou diplomatickou akademii a byla mu poté udělena hodnost plukovníka.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat