Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Veterán z Čečny a Putinův Hrdina ruské federace. Skripala se pokusil zavraždit plukovník GRU Čepiga, tvrdí deník

Proměna. Vlevo foto z pasu příslušníka GRU Anatolije Čepigy z roku 2003.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proměna. Vlevo foto z pasu příslušníka GRU Anatolije Čepigy z roku 2003.... | foto: Bellingcat

Investigativní web Bellingcat ve spolupráci s britským deníkem Daily Telegraph odhalily reálnou identitu jednoho z Rusů, kteří se v Salisbury pokusili zavraždit novičokem exagenta Sergeje Skripala. Podle nich se za pasem vydaným na jméno Ruslan Boširov skrývá 39letý plukovník GRU Anatolij Vladimirovič Čepiga.

Jde o držitele nejvyššího ruského vyznamenání Hrdina ruské federace a veterána operací v Čečně a na Ukrajině. Vyznamenání převzal Čepiga podle Daily Telegraphu na tajném ceremoniálu v roce 2014 přímo z rukou prezidenta Vladimira Putina.

Britské úřady zprávu oficiálně nekomentují, podle BBC však o identitě muže, který se spolu s kolegou pokusil o vraždu Skripala a jeho dcery Julije nervově paralytickou látkou, nepanují žádné rozpory.

Ministr obrany Gavin Williamson podle Reuters vyjádřením na twitteru zdánlivě zprávy potvrdil. „Ukázalo se, že pravou identitou jednoho z podezřelých ze Salisbury je ruský plukovník. Chci poděkovat všem lidem, kteří na tomto případu neúnavně pracují,“ napsal ministr. Britská média si ale všimla toho, že Williamsonův tweet byl později bez vysvětlení smazán.

Bellingcat s Telegraphem tvrdí, že Putin lhal, když tvrdil, že muži, které Británie viní z pokusu o vraždu, jsou „nevinní civilisté a turisté“. Muži odpovídající vzhledem fotografiím zveřejněným britskou policií později v rozhovoru s televizí RT řekli, že Boširov a Petrov jsou jejich skutečná jména a že do Skripalova bydliště v jihoanglickém Salisbury přijeli za památkami.

Na snímku nalevo je reálný pas Anatolijeva Vladimiroviče Čepigy z roku 2003. Na...

Na snímku nalevo je reálný pas Anatolijeva Vladimiroviče Čepigy z roku 2003. Na snímku uprostřed je pasová fotka z roku 2009 s falešnou identitou a jménem Ruslan Boširov. Napravo je Čepiga na snímku zachyceném policií v roce 2018, když se vydával za Boširova.

Reálná identita druhého útočníka, který cestoval s pasem na jméno Alexander Petrov, zůstává záhadou. Telegraphu se však podařilo zjistit, že si změnil jen příjmení, Alexander je opravdové křestní jméno.

Na oba muže je vydán Evropský zatýkací rozkaz a pátrá po nich i Interpol. Kromě obvinění z pokusu o vraždu jsou hledáni i ve spojení s vraždou Britky Dawn Sturgessové a pokusu o vraždu Charlieho Rowleyho, kteří se otrávili novičokem nalezeným zřejmě v odpadkovém koši - byl maskován jako parfém.

Na Alexandera Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač.
Ruslan Boširov.

Britská premiérka Theresa Mayová oba Rusy veřejně obvinila z toho, že patří ke GRU. Čepiga působil 17 let v elitní jednotce Specnaz. Nejméně 9 let pracuje v utajení pod vedením GRU. Kromě nejvyššího vyznamenání obdržel dalších 20 medailí.

Čepiga vystudoval „Far East Marshal K. Rokossovsky Military Command Academy“ - něco jako Důstojnickou akademii Dálného východu. Jeho jméno je vyryto i jako poslední na zdi cti - poté co Čepiga dostal vyznamenání Hrdina Ruské federace.

Zeď cti  Far Eastern Military Command School. Poslední jméno v seznamu zlatých...

Zeď cti Far Eastern Military Command School. Poslední jméno v seznamu zlatých hvězd je plukovník Čepiga.

Na rozdíl od jiných příjemců nejsou u jeho jména na webové stránce důvody vyznamenání. Tajný ceremoniál spolu s načasováním - rokem 2014 naznačuje, že je Čepiga dostal za nějakou akci na Ukrajině. V té době totiž nepůsobili Rusové ani v Čečně ani v Sýrii. Jeho jednotka číslo 74854 ze 14. brigády Specnaz tehdy na Ukrajině působila.

Čepiga pochází podle akademie z maličké vesnice Nikolajevka poblíž hranic s Čínou a školu vystudoval v roce 2001. Třikrát byl nasazen v Čečně. Akademie je určena především pro důstojníky Specnaz a námořních jednotek. V roce 2003 byl Čepigovi vydán „civilní“ pas, v něm je jako bydliště uvedeno kasárna v Chabarovsku.

Čepiga je podle Bellingcatu ženatý a má náctiletého syna. Jeho „stopy“ našli novináři i v Moskvě. Tam zřejmě vystudoval „Konzervatoř GRU“ - Vojenskou diplomatickou akademii a byla mu poté udělena hodnost plukovníka.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...