Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tisíce turistů uvízly na ostrově Madeira. Silný vítr ochromil tamní letiště

Svět

  18:04aktualizováno  19:18
FUNCHAL - V metropoli portugalského ostrova Madeiry Funchalu je kvůli silným větrům mimo provoz letiště. Tisíce cizinců tak nemohou opustit oblíbenou turistickou destinaci, uvedla v pondělí agentura DPA. Na ostrov kvůli větru v pondělí po poledni neodletěl ani spoj české letecké společnosti Travel Service, který se měl vrátit večer do Prahy. Mluvčí firmy Vladimíra Dufková řekla, že spoj odletí v úterý a aerolinka zajistila cestujícím ubytování v hotelu.

Letiště MADEIRA, Funchal, Portugalsko - Letiště na Madeiře je vklíněno mezi hory a Atlantik. foto: Reprofoto

Pobřeží Madeiry sužuje vichr od víkendu. Úřady kvůli počasí zastavily skoro všechny lety z i do Funchalu.

Na letišti pojmenovaném po slavném fotbalistovi a místním rodákovi Cristianu Ronaldovi panuje podle DPA chaos. Turisté, kteří se chtějí vrátit do vlasti, prý nemají dostatek informací a ztrácejí trpělivost.

Problémy postihly nejméně 5500 cizinců, zejména z Německa, ale i Británie a dalších evropských zemí. Část turistů pospává v letištních halách, jiní si na své náklady sehnali ubytování ve městě.

„Situace je velmi stresující,“ řekl právník Axel Kiermeyer z Hamburku, který chtěl se svou ženou v neděli odletět domů. „Požitek z dovolené je každopádně úplně pryč,“ prohlásil učitel Marko z Kielu.

Špatné počasí zasáhlo o víkendu i italské Jižní Tyrolsko, kde zůstávají uzavřené některé silnice. V oblasti Pustertal v pondělí pokračovaly úklidové práce na potocích. Škody na nich se pohybují kolem 1,5 milionu eur (přes 39 milionů Kč), napsala agentura APA.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!