Ve své včera zveřejněné studii to tvrdí britský výzkumný ústav IPPR. V mezinárodním týmu, který se pro IPPR změnám klimatu věnuje, zasedá i britský labouristický poslanec Stephen Byers nebo americká republikánská senátorka Olympia Snoweová.
„Máme již jen málo času začít snižovat emise skleníkových plynů předtím, než dojde k nenávratným škodám,“ okomentoval výsledky studie ředitel IPPR Tony Grayling. Podle něj je zcela zásadní, aby státy EU své sliby dodržely. V novém roce by se měly evropské země soustředit hlavně na zpřísňování emisních limitů v těžkém průmyslu a energetice.
Jedinými zeměmi, které jsou podle studie na dobré cestě ke splnění závazků z Kjóta, jsou Británie a Švédsko. Dalších deset zemí, mezi něž patří například Irsko, Itálie či Španělsko, nesplní své cíle ani po přijetí plánovaných opatření. Naději dává IPPR ještě Německu, Francii a Řecku. Musejí ale okamžitě přikročit k nápravě.
Desítka nových členských států včetně Česka by s dodržením svých závazků neměla mít problémy. Podle Evropské agentury pro životní prostředí totiž v roce 2003 vypouštěly o 32 procent méně skleníkových plynů než v roce 1990. Způsobilo to utlumení těžkého průmyslu v 90. letech.
Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.