Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Většina gayů v EU čelí šikaně, často i násilné. Vyplývá z průzkumu

Svět

  13:01
HAAG - Více než 80 procent homosexuálů v Evropské unii se setkalo s verbálními útoky kvůli své orientaci nebo se šikanování ve škole. Téměř pětina homosexuálů je vystavena diskriminaci při hledání zaměstnání a víc než čtvrtina se v posledních pěti letech stala terčem násilného napadení nebo pohrůžek.

Na Střeleckém ostrově pokračovala párty až do noci. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Vyplývá to z průzkumu situace homosexuálů, bisexuálů a transgenderů (transsexuálové a transvestité) v evropských zemích. Česká republika z většiny ukazatelů vyšla jako nadprůměrně tolerantní země vůči těmto menšinám.

První rozsáhlou studii svého druhu v EU dnes na závěr evropské konference o rovném postavení homosexuálů v nizozemském Haagu a při příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii zveřejnila Agentura EU pro základní práva (FRA). Ta se dotazovala téměř 100 tisíc lidí ve všech členských zemích EU a v Chorvatsku.

Mluvčí FRA Friso Roscam Abbing označil některé výsledky studie za "šokující". Třiapadesát procent leseb, gayů, bisexuálů a transgenderů (LGBT) například uvedlo, že se bojí na veřejnosti držet s partnerem za ruku. V ČR to bylo 42 procent.

Nehůř dopadlo Maďarsko
Studie se zaměřila hlavně na otázky diskriminace ve všedním životě, v zaměstnání a při vzdělávání. S nějakým druhem diskriminace se v posledním roce setkalo 47 procent dotázaných, 90 procent z nich to však úřadům neoznámilo. Nejhůř dopadlo Maďarsko, kde se s diskriminací setkaly dvě třetiny respondentů, zatímco v tradičně liberálním Nizozemsku to byla jedna třetina a v Česku 36 procent.

Na pracovišti nebo při hledání zaměstnání se navzdory protidiskriminační unijní legislativě cítí být diskriminována zhruba pětina evropských LGBT. V Česku diskriminaci při hledání práce cítí deset procent LGTB a na pracovišti 14 procent.

S násilným napadáním a vyhrožováním se setkávají hlavně lidé patřící do skupiny označované jako transgender. Více než třetina z nich uvedla, že se někdy stala terčem násilného útoku, další třetina prodělala takovou zkušenost nejméně třikrát. Česká republika je v tomto ohledu v unii průměrná.

Devět z deseti dotázaných uvedlo, že ve škole byli svědky pohrdlivých poznámek vůči homosexuálním, bisexuálním nebo transgenderovým spolužákům. Zhruba dvě třetiny dotázaných homosexuálů však tvrdí, že ve škole svou sexuální orientaci tajily. "Pro mnoho z nich bylo období školní docházky peklem," komentoval to Abbing.

Podle FRA musí jednotlivé státy EU činit kroky proti diskriminaci LGBT na několika rovinách. Agentura například doporučuje vysvětlující kampaně, které by vykořenily předsudky vůči homosexuálům u učitelů, rodičů a žáků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!