Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Většinu z norských obětí tvořily děti

Oběti střelby na ostrově Utoya | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oběti střelby na ostrově Utoya | foto: Lidovky.cz

OSLO Norská policie začala zveřejňovat jména a fotografie obětí teroristy Anderse Behringa Breivika. Při výbuchu bomby v Oslu zemřelo osm lidí, na ostrově Utoya Breivik zastřelil nejméně 68 lidí.

Breivik se doznal, že v pátek 22. července odpálil bombu umístěnou v autě přímo před hlavní vládní výškovou budovou. Zemřelo přitom osm lidí.

O dvě hodiny později začal střílet do účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže na čtyřicet kilometrů vzdáleném ostrově, kde do svého zatčení stačil během zhruba 90 minut zavraždit 69 lidí. Podívejte se se na tváře Breivikových obětí.

Oběti na ostrově Utoya

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Zleva Aasta Sofie Helland Dahlová (16), Elisabeth Tronnes Lieová (16), Ronja Soettar Johansenová (17), Karin Elena Holstová (15), Anne Lise Holter (51).

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Zleva Haavard Vederhus (21), Anders Kristiansen (18), Tarald Kuven Mjelde (18), Aleksander Aas Eriksen (16), Torjus Jakobsen Blattmann (17).

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Zleva Isabel Victoria Green Sognová (17), Ingrid Berg Heggelundová (18), Monica Elisabeth Boeseiová (45), Ida Marie Hillová (34), Hanne Ekroll Loevlieová (30).

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Zleva Jon Vegard Lervaag (32), Tore Eikeland (21), Steinar Jessen (16), Emil Okkenhaug (15), Thomas Margido Antonsen (16).

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Nahoře zleva Synne Roeynelandová (18), Hanne Kristin Fridtunová (20), Gizem Doganová (17), Silje Stamneshagenová (18). Dole zleva Margrethe Boeyum Kloevenová (16), Hanne Fjalestadová (43), Sondre Furseth Dale (17), Kjersti Berg Sandová (26).

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Nahoře zleva Syvert Knudsen (17), Johannes Buoe (14), Eivind Hovden (15), Guro Vartdal Havollová (18). Dole zleva Haakon Odegaard (17), Diderik Aamodt Olsen (19), Bano Abobakar Rashidová (18), Birgitte Smetbaková (15).

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Nahoře zleva Silje Merete Fjellbuová (17), Dupe Ellen Awoyemiová (15), Sverre Flate Bjorkavaag (28). Dole zleva Sharidyn Svebakk-Bohnová (14), Tove Aashill Knutsenová (56), Simon Saeboe (18).

Oběti Anderse Breivika z ostrova Utoya

Nahoře zleva Andreas Edvardsen (19),Rune Havdal (43), Fredrik Lund Schjetne (18). Dole zleva Carina Borgundová (18), Tina Iversen Sukuvaraová (18), Mona Abdinurová (18).

OSUDY OBĚTÍ

Hanne Balch Fjalestadová: 43letá zdravotnice z Lunneru byla na ostrově se svou 20letou dcerou. Ta střelbu přežila.

Silje Merete Fjellbuová: 17letou studentku politologie popisují přátelé jako "skvělou dívku, která dokázala v mnohém přispět".

Margrethe Boeyum Kloevenová: 16letou předsedkyni studentské rady popisují jako "aktivní dívku, která měla spoustu zájmů".

Syvert Knudsen: 17letý student byl jedním z prvních, kteří Breivikovi padli za oběť. Rodina jej popisuje jako srdečného chlapce, co miloval hudbu.

Diderik Aamodt Olsen: 19letý viceprezident Ligy mládeže spojené s Norskou dělnickou stranou. Nejmladší člen redakční rady časopisu, který Liga vydávala.

Bano Abobakar Rashidová: 18letá dívka bojovala za demokracii a proti rasismu.

Simon Saebo: 18letý student, který vystupoval jako přirozený vůdce. Spolehlivý a srdečný, vždy se zajímal o druhé.

Birgitte Smetbaková: Regionální politici uvedli, že zpráva o smrti 15leté dívky pro ně byla "velice těžká".

Sharidyn Svebakk-Bohnová: 14leté školačce říkali Sissi. Mluví o ní jako o "krásném, temperamentním a starostlivém děvčeti."

Synne Roeynelandová: 18letou studentku popisují jako zábavnou dívku, která měla hodně co nabídnout a všichni milovali její vtipné komentáře.

Monica Boeseiová: bylo jí 45 let, pocházela z Hole. Policie její smrt dosud nepotvrdila, ale zmínil se o ní premiér Stoltenberg. "Pro nás všechny ona byla matkou ostrova Utoya. Zemřela, když se starala o své chráněnce," řekl premiér. Její 16letá dcera střelbu přežila.

Jedenapadesátiletý Trond Berntsen zemřel na ostrově UtoyaTrond Berntsen: bylo mu 51 let. Pocházel z Oevre Eiker a pracoval jako policista. Zřejmě nejznámější Breivikova oběť. Berntsen je nevlastním bratrem korunní princezny Mette-Marit. Na ostrově byl mimo službu, staral se o bezpečnost.

Tore Eikeland: 21letý student byl podle norského premiéra "jedním z našich nejtalentovanějších mladých politiků"

Gunnar Linaker: 23letý tajemník mládežnického křídla Norské dělnické strany. Otec ho popsal jako "velkého medvídka, který miloval legraci a rozdával hodně lásky".

Even Flugstad Malmedal: 17letý student se zájmem o politiku byl popsán jako slušný chlapec, který stál vždy při svých přátelích.

Oběti výbuchu v Oslu:

Hanna Endresen: pocházela z Osla, bylo jí 61 let. Pracovala jako recepční v odboru ostrahy komplexu vládních budov. "Byla dobrou kolegyní," vzpomínají na ni.

Kai Hauge: bylo mu 32 let, pocházel z Osla. Vlastnil bar a restauraci v Oslu. Kolegové mluví o jeho smrti jako o "velké ztrátě."

Anne Lise Holter: bylo jí 51 let. Pocházela z města Valer i Oestfold. Pracovala jako konzultantka v kanceláři premiéra.

Tove Ashill Knutsen: bylo jí 56 let. Pracovala jako sekretářka v odborové organizaci. Byla zrovna na cestě na metro, když bomba explodovala.

VŠE O NORSKÉ TRAGÉDII:

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...