7. března 2019 16:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vězeň, který pobodal dozorce, si dopisoval s útočníkem ze Štrasburku. Prý o náboženských tématech

Francouzský voják hlídkující na vánočních trzích ve Štrasburku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský voják hlídkující na vánočních trzích ve Štrasburku. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Radikalizovaný vězeň, který v úterý pobodal ve vězení na západě Francie dva dozorce a vážně je zranil, si dopisoval s pachatelem loňského atentátu ve Štrasburku. Informují o tom ve čtvrtek francouzská média s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Korespondence měla podle nich náboženský obsah, ale nebylo v ní nic, co by upoutalo pozornost tajných služeb, které ji sledovaly.

Radikalizovaný vězeň, který v úterý pobodal ve vězení na západě Francie dva dozorce a vážně je zranil, si dopisoval s pachatelem loňského atentátu ve Štrasburku. Informují o tom ve čtvrtek francouzská média s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Korespondence měla podle nich náboženský obsah, ale nebylo v ní nic, co by upoutalo pozornost tajných služeb, které ji sledovaly. Sedmadvacetiletý Michaël Chiolo ve vězení s vysokým stupněm ostrahy v Condé-sur-Sarthe v Normandii nejprve keramickým nožem pobodal dva dozorce a poté se zabarikádoval i se svou partnerkou v části věznice, která slouží pro rodinné návštěvy. Po deseti hodinách tam vtrhly elitní jednotky policie. Chiolo utrpěl při zásahu lehké zranění, jeho partnerka těžké, kterému podlehla.

Pařížský prokurátor Rémy Heitz už po skončení incidentu uvedl, že Chiolo chtěl pomstít atentátníka ze Štrasburku Chérifa Chekatta, jehož útok si vyžádal pět obětí. Policie jej později při přestřelce zabila.

Se svou partnerkou Hanane Aboulhanaovou se Chiolo podle francouzského tisku seznámil přes inzerát, který si podal v době, kdy už byl ve vězení za vraždu. Žena údajně nebyla radikalizovaná a ani francouzské bezpečnostní orgány na ni nevedly v tomto směru složku. Její přítelkyně serveru francetvinfo.fr řekla, že Aboulhanaová byla „velice milá, naivní a někdo ji musel zmanipulovat“.

Úterní incident vyvolal další protesty francouzských dozorců, kteří dlouhodobě kritizují přeplněnost věznic, nedostatečné množství personálu a také údajně nízké pravomoci.

Chiolo si ve věznici v Condé-sur-Sarthe odpykával třicetiletý trest za loupežnou vraždu devětaosmdesátiletého muže, kterou spáchal se svým komplicem. Odsouzen byl v roce 2015. K islámu podle agentury AFP konvertoval v roce 2010 a radikalizoval se až ve vězení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz