Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vězněnou Ukrajinku Savčenkovou převezli do moskevské nemocnice

Vladimír Putin

  16:15
MOSKVA - Důstojnice ukrajinského letectva Naděžda Savčenková, která v ruské cele držela hladovku na protest proti svému uvěznění a obvinění z údajných válečných zločinů, byla v úterý převezena z vazební věznice do moskevské nemocnice. Oznámila to mluvčí ruské vězeňské správy.

Důstojnice ukrajinského letectva Nadija Savčenková u moskevského soudu. foto: Reuters

„Obviněná Savčenková byla převezena do 20. městské nemocnice na pozorování a pro vypracování dalšího postupu,“ řekla mluvčí Kristina Belousovová agentuře Interfax. Zdravotní stav vězeňkyně je podle ní uspokojivý, prý opět začala přijímat potravu.

Na zdravotní potíže Ukrajinky, která byla mezitím ve vlasti zvolena poslankyní, upozornil její ruský obhájce Mark Fejgin, jakož i předseda prezidentské rady pro lidská práva Michail Fedotov: Savčenková během týdne zhubla o osm kilogramů a má velice nízkou hladinu cukru v krvi.

Ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková, již ruští vyšetřovatelé viní z vraždy...
Vězněná Naďa Savčenková obklopená ruskými policisty.

Alergie na Rusko

„Hladovka je má jediná zbraň v boji s odpornými činy ruských úřadů! Nežádejte mě tedy, abych se jí vzdala,“ napsala už dříve sama Savčenková. „Nesnáším jídlo v Rusku! Je tu otrávená voda a vzduch! Možná trpím alergií na Rusko? Anebo na vězení?“ dodala.

Hladovkou si Savčenková podle obhájce Fejgina snažila vymoci převoz z věznice do civilní nemocnice.

Nezlomíte mě, raději zemřu hlady, vzkázala Rusku vězněná ukrajinská letkyně

Ruští vyšetřovatelé obviňují Savčenkovou, že loni v létě se jako příslušnice dobrovolnického praporu podílela na zabití dvou ruských novinářů na východě Ukrajiny; dopustila se prý i nezákonného překročení ruských hranic. Savčenková obvinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena, když ji loni na východě Ukrajiny zajali proruští separatisté. Mezitím se ve vlasti stala symbolem odporu. V Rusku jí hrozí 20 let vězení.

Kyjev a Západ vyzývají Moskvu, aby Savčenkovou propustila. Prezident Vladimir Putin ale prohlásil, že o Ukrajince by měl rozhodnout ruský soud.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...