Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vězni se bouří, stovky z nich si sešily rty

Svět

  10:25
BIŠKEK - Kyrgyzskými věznicemi otřásá masová vzpoura doprovázená hladovkou a sebepoškozováním.
Věznice (ilustrační foto)

Věznice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Oznámila to v Biškeku místní agentura AKIpress s odvoláním na kyrgyzského ombudsmana Tursunbeka Akuna. V hlavním městě Biškeku si téměř 400 vězňů na protest proti údajným represím sešilo rty.

Kyrgyzskými věznicemi otřásá masová vzpoura doprovázená hladovkou a sebepoškozováním. Oznámila to dnes v Biškeku místní agentura AKIpress s odvoláním na kyrgyzského ombudsmana Tursunbeka Akuna. V hlavním městě Biškeku si téměř 400 vězňů na protest proti údajným represím sešilo rty.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozbuškou nepokojů byl podle agentury AKIpress zásah speciálních oddílů ministerstva vnitra proti vězeňským protestům, které vyvolaly údajně nelidské podmínky věznění. Na rozhodnutí úřadů potlačit protesty v hlavní biškekské věznici silou reagovali vězňové ostatních věznic. Zhruba tisíc z nich vyhlásilo hladovku, v Biškeku své rozhodnutí odmítat potravu podpořilo na 390 vězňů demonstrativním sešitím rtů.

Nevyhovíme, i kdyby si zašili rty všichni

Podle prohlášení ministerstva vnitra stojí za nepokoji pokus vězeňské správy rozbít podhoubí zločineckých struktur zasahujících hluboko do vězeňského prostředí. Vězňové si naopak stěžují na systematické násilí vězeňských strážců, na jehož následky už několik z nich zemřelo. Vězeňská správa několik úmrtí potvrzuje s tím, že příčinou bylo předávkování drogami.

Šéf vězeňské správy Šejšenbek Bajzakov agentuře 24.kg řekl, že vedení věznic "požadavkům kriminálníků nevyhoví, i kdyby si zašili rty všichni".

Hlavním požadavkem hladovkářů je podle něj zrušení izolovaných cel (samotek) pro vězněné šéfy kyrgyzského podsvětí, což vězeňská správa nepřipustí. V případě potřeby prý přinutí hladovkáře k ukončení jejich akce násilím.

Vzpoury vězňů jsou v Kyrgyzstánu časté. Zatím poslední a největší z nich v roce 2008 vedla k zabití dvou vězeňských strážců a k výměně na postu ministra spravedlnosti a šéfa státní vězeňské správy.

Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj