Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Dozorce v ruské věznici se podařilo osvobodit, útočníci jsou po smrti

Jeden z vězňů hlásících se k Islámskému státu, kteří se ve věznici v Rostově na Donu zmocnili dvou dozorců. (16. června 2024) foto: Screenshot z videa, Telegram/112

Skupina šesti mužů se v sobotu ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a několik hodin je držela jako rukojmí. Oba nakonec nezraněné osvobodily speciální jednotky. Při zásahu zabily všechny útočníky, uvedla agentura TASS, podle níž mezi nimi byli i stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).
  10:29aktualizováno  13:04

Podle agentury Reuters muži, z nichž někteří byli obviněni či už odsouzeni z terorismu, rozbili mříže na okně jedné z cel, po laně sešplhali několik pater a vzali rukojmí.

Agentura TASS napsala, že útočníci byli ozbrojeni hasičskou sekerou, zavíracím nožem a gumovým obuškem. Před akcí, kterou prý koordinovali možná i několik měsíců, byli drženi v různých celách.

Na záběrech zveřejněných na síti X je na dvoře věznice vidět jeden z mužů s plnovousem a šátkem vyjadřujícím podporu IS. V ruce má nůž a vedle něj sedí spoutaný dozorce, další je poblíž.

Ruské úřady s muži nejprve vyjednávaly a vyslechly si od nich požadavek na automobil a záruku volné cesty. Nakonec se ale rozhodly pro zásah. Z místa bylo podle Reuters slyšet palbu z automatických zbraní. Na dalších záběrech na sociálních sítích je pak podle agentury vidět šestice mrtvých v kalužích krve.

„Zločinci byli zlikvidováni,“ konstatovala ruská vězeňská služba.

V okolí vazební věznice byla omezena doprava a na místo dorazily sanitky. Zbytek vazební věznice podle úřadů po celou dobu fungoval v obvyklém režimu.

Islámský stát se přihlásil k březnovému útoku na hudební sál Krokus Sity Choll ve městě Krasnogorsk, při kterém přišlo o život 145 lidí.

Autoři: ,