„Via Appia je nejstarší a nejdůležitější ze silnic postavených starými Římany,“ uvádí organizace UNESCO. Její stavba započala již ve třetím století před naším letopočtem a v následujících staletích jí římské úřady dále rozvíjely.
Silnice dlouhá 800 kilometrů spojovala Řím s významným přístavem Capua u Neapole a pak s přístavy v Apulii, odkud vyplouvaly lodě do dnešního Řecka, Turecka a do dalších východních částí Římské říše.
Po pádu Západořímské říše Via Appia postupně zanikala a na řadě míst byla díky práci archeologů znovu odhalena až v posledních dvou staletích. „Tato památka, kterou tvoří 22 částí, je plně rozvinutým celkem inženýrského stavitelství a dokládá technické schopnosti římských stavitelů v budování cest,“ uvedlo UNESCO.
Starořímské úřady nechaly na Apeninském poloostrově a v dalších jejích oblastech vybudovat sít silnic, které sloužily pro rychlý přesun vojsk a rozvoj obchodu. Díky víkendovému zápisu má Itálie na seznamu UNESCO již 60 položek. Česko má na tomto seznamu přírodních a kulturních památek 17 zápisů.