Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Víc než teroristů se Rusové bojí přistěhovalců

Rudé náměstí v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudé náměstí v Moskvě. | foto: Shutterstock

MOSKVA Občané Ruské federace se víc než živelních pohrom a teroristických útoků obávají přistěhovalců. Podle průzkumu státní sociologické služby VCIOM, o němž informoval ruský tisk, považuje 35 procent Rusů za největší hrozbu pro svou zemi imigrační vlnu příslušníků neruských národností. Podle médií jde zejména o přistěhovalce z Kavkazu a Střední Asie.

Obavy dotázaných vyvolává také úpadek ruské kultury, vědy a vzdělávání, který znepokojuje třetinu ruských obyvatel. Na třetím místě je podle průzkumu VCIOM s 28 procenty strach z přírodních a průmyslových katastrof a teroristických útoků. Každý čtvrtý Rus se pak bojí vyčerpání zásob zemního plynu a ropy, které dodávají nejvíc peněz do ruské státní pokladny.

Obavy obyvatel Ruské federace z budoucího vývoje se nicméně podle poznatků VCIOM za posledních deset let celkově snížily. Zatímco například v roce 2005 považovalo 27 procent dotázaných za pravděpodobné, že Rusko se rozpadne na několik menších států, dnes takovou možnost připouští jen devět procent lidí. Občanskou válku či revoluci považovalo před osmi lety za možnou 27 procent Rusů, nyní jen zhruba desetina.

ČTĚTE TAKÉ:

Strach z přistěhovalecké vlny, který je podle sociologů podhoubím rostoucí xenofobie a extrémního nacionalismu, působí starosti ruské vládě, která příliv imigrantů z jihu považuje za přínosné oživení pracovního trhu. Kreml nedávno schválil akční plán boje s nacionalismem, v jehož rámci má být do roku 2015 spuštěno přes 80 státem kontrolovaných vzdělávacích a podpůrných programů.

Připravuje se například festival "Mírový Kavkaz", který má vylepšit renomé kavkazských imigrantů spojovaných s růstem organizované zločinnosti. Nemalé prostředky ruský stát vynaloží na adaptaci přistěhovalců k novým životním podmínkám a na jejich integraci do většinové společnosti.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...