4. září 2018 19:30, aktualizováno  20:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Okolo Tripolisu zuří boje. Více jak tisícovka migrantů už opustila zadržovací centrum

Uprchlíci v Libyi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci v Libyi | foto: Reuters

Tripolis Kolem 1800 migrantů v úterý opustilo zadržovací centrum v libyjské metropoli Tripolisu, v jehož blízkosti zuří boje mezi soupeřícími ozbrojenými skupinami. Podle agentury Reuters o tom informoval činitel mezinárodní humanitární organizace, která v zemi působí. Libyjské úřady tuto informaci popřely.

Video zveřejněné na twitterovém účtu Libya Review ale podle všeho ukazuje, jak středisko opouští v poklidném tempu dlouhá fronta migrantů. Lidé s ranci směřovali na záznamu k tamějšímu mezinárodnímu letišti, které bylo zničeno v bojích mezi znesvářenými milicemi už před čtyřmi roky.

Libye slouží jako hlavní tranzitní země v severní Africe pro migranty ze subsaharské Afriky, kteří se následně snaží dostat přes Středozemní moře do Evropy, zejména do Itálie.

Pokud se podle Reuters zmíněné množství migrantů potvrdí, šlo by o celou čtvrtinu přistěhovalců, kteří jsou nyní v Libyi internováni. Většinou jde o zadržené osoby z člunů, které libyjská pobřežní stráž zachytila na moři.

Boje mezi soupeřícími libyjskými skupinami, které trvají již více než týden, se rozšířily z oblasti letiště, nacházejícího se jižně od Tripolisu, směrem k centru města. Podle posledních informací si vyžádaly přes 50 mrtvých mrtvých a jsou mezi nimi i civilisté.

Tripolis kontroluje mezinárodně uznávaná vláda. Většinu válkou rozvrácené země si ale rozdělily různé ozbrojené skupiny.

Podle osn už u tripolisu panuje příměří

Znesvářené ozbrojené skupiny bojující na jihu libyjské metropole Tripolisu v úterý uzavřely příměří. Oznámila to na Twitteru mise OSN v Libyi, která jednání o klidu zbraní zaštiťovala. Boje si od 27. srpna vyžádaly nejméně 50 mrtvých. Podle agentury Reuters ale není jasné, jakým způsobem bude příměří uvedeno do praxe. Podrobnosti dohody o konci bojů rovněž nejsou známy.

OSN také uvedla, že na základě dohody bude znovu otevřeno letiště v Tripolisu, které bylo uzavřené od pátku.

Libye se od svržení dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z rozvratu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety - ten na východě země neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN.

Různé frakce nyní v Tripolisu podle Reuters bojovaly o moc a peníze. Není ale jasné, jak bude příměří mezi nimi realizováno, neboť milice v minulosti neuposlechly výzvy vlády ke složení zbraní. Kabinet v Tripolisu je navíc velmi slabý, v zemi nefunguje policie nebo armáda, které by zajistily klid. Libyi tak v podstatě vládnou různé ozbrojené frakce, které mezi sebou uzavírají příležitostná spojenectví, píše Reuters.

ČTK

Vaginální mapování může pomoci při bolestivé menstruaci i gynekologických potížích
Vaginální mapování může pomoci při bolestivé menstruaci i gynekologických potížích

Vaginální mapování může pomoci každé ženě, která chce lépe poznat své tělo a uvolnit staré bloky. Jak funguje tato prastará technika a jaké další plusy přináší?

Najdete na Lidovky.cz