6. ledna 2018 13:50 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Více než polovina Poláků chce válečné reparace od Německa, ukazuje průzkum

Podle německé vlády nemá Polsko na reparace nárok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle německé vlády nemá Polsko na reparace nárok. | foto: Reprofoto

VARŠAVA Více než polovina Poláků si myslí, že Polsko se má domáhat reparací za škody, jaké v jejich zemi způsobilo Německo za druhé světové války. O průzkumu agentury CBOS na svých internetových stránkách informuje deník Gazeta Wyborcza.

Pro to, aby Polsko žádalo na Německu odškodnění, se vyslovilo 54 procent respondentů, jde ve velké části o stoupence vládnoucího národně-konzervativního Práva a spravedlnosti a podporovatele populistické strany Kukiz’15. Varšava by se o odškodnění neměla hlásit podle 36 procent účastníků průzkumu.

Pětačtyřicet procent dotázaných souhlasí s tím, že Polsko by mohlo se svými žádosti o reparace více ztratit než získat, opačného názoru byla necelá třetina lidí.

Polsko doposud tento požadavek Berlínu oficiálně nepředložilo, ale téma zaznívá stále častěji, ačkoliv německá vláda dala najevo, že žádné odškodnění nepřipadá v úvahu. Téma loni v létě oživil předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, podle kterého se obrovské válečné ztráty a škody napáchané nacisty nepodařilo napravit.

ČTK