Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více než tisíc e-mailů Hillary Clintonové zveřejnil server WikiLeaks

Svět

  12:48
WASHINGTON/PRAHA - Podle deníku Independent webový server WikiLeaks zveřejnil více než tisíc e-mailů ze soukromého e-mailového účtu Hillary Clintonové týkající se války v Iráku.

Hilary Clintonová foto: ČTK/AP

V pondělí server zveřejnil 1 258 e-mailů z účtu Clintové v době, kdy byla ministryní zahraničí.

E-maily byly získány z amerického ministerstva zahraničí legálně a ne jak v předchozích případech nelegální cestou. Zveřejnění zpráv bylo umožněno díky Freedom of Information Act, což je zákon o svobodném přístupu dosud nezveřejněných informací.

Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks už dříve uvedl, že jeho server získal důkaz pro FBI na obvinění prezidentské kandidátky Clintonové.

„Měli bychom přistoupit ke svědectví, ale pokud bude Loreta Lynch ministryní spravedlnosti, tak Clintonovou neobviní,“ řekl Assange. „Není možné, aby se toto stalo,“ nakonec dodal.

Vyšetřování se týkalo toho, zda Clintonová porušila zákon upravující nakládání s utajovanými informacemi, když prostřednictvím své soukromého e-mailového účtu posílala tyto informace svým spolupracovníkům.

Nově uvolněná zpráva může posloužit republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi na to, aby Clintonovou politicky zdiskreditoval v boji o prezidentské křeslo.

FBI vyšetřovala Clintonovou v sobotu tři a půl hodiny. Podle mluvčího kampaně Clintonové šlo o dobrovolnou schůzku týkající se její e-mailové korespondence. Vyšetřovatelé porovnávali výpověď Clintonové s jinými důkazy, které shromáždili, jako například rozhovory s Clintonovými spolupracovníky. Také porovnávali, zda nashromážděná fakta se dají aplikovat na trestní právo.

Nakonec Clintonová vyvázla s pokáráním, přestože vyšetřovatelé uznali, že se s e-maily zacházelo velmi lehkovážně.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...