Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Více než tisíc e-mailů Hillary Clintonové zveřejnil server WikiLeaks

Hilary Clintonová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hilary Clintonová | foto: ČTK/AP

WASHINGTON/PRAHA Podle deníku Independent webový server WikiLeaks zveřejnil více než tisíc e-mailů ze soukromého e-mailového účtu Hillary Clintonové týkající se války v Iráku.

V pondělí server zveřejnil 1 258 e-mailů z účtu Clintové v době, kdy byla ministryní zahraničí.

E-maily byly získány z amerického ministerstva zahraničí legálně a ne jak v předchozích případech nelegální cestou. Zveřejnění zpráv bylo umožněno díky Freedom of Information Act, což je zákon o svobodném přístupu dosud nezveřejněných informací.

Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks už dříve uvedl, že jeho server získal důkaz pro FBI na obvinění prezidentské kandidátky Clintonové.

„Měli bychom přistoupit ke svědectví, ale pokud bude Loreta Lynch ministryní spravedlnosti, tak Clintonovou neobviní,“ řekl Assange. „Není možné, aby se toto stalo,“ nakonec dodal.

Vyšetřování se týkalo toho, zda Clintonová porušila zákon upravující nakládání s utajovanými informacemi, když prostřednictvím své soukromého e-mailového účtu posílala tyto informace svým spolupracovníkům.

Nově uvolněná zpráva může posloužit republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi na to, aby Clintonovou politicky zdiskreditoval v boji o prezidentské křeslo.

FBI vyšetřovala Clintonovou v sobotu tři a půl hodiny. Podle mluvčího kampaně Clintonové šlo o dobrovolnou schůzku týkající se její e-mailové korespondence. Vyšetřovatelé porovnávali výpověď Clintonové s jinými důkazy, které shromáždili, jako například rozhovory s Clintonovými spolupracovníky. Také porovnávali, zda nashromážděná fakta se dají aplikovat na trestní právo.

Nakonec Clintonová vyvázla s pokáráním, přestože vyšetřovatelé uznali, že se s e-maily zacházelo velmi lehkovážně.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.