Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Videa vražd spáchaných islamisty: stejný scénář, stejný vrah, stejná hrozba

Davis Haines před smrtí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davis Haines před smrtí. | foto: Reuters

WASHINGTON/LONDÝN Tři videozáznamy vražd západních rukojmích, které postupně zveřejnila radikální organizace Islámský stát (IS), jsou si velmi podobné a podle odborníků napovídají, že extremisté zřejmě hodlají tímto způsobem pokračovat. V nejnovější nahrávce, která ukazuje smrt Brita Davida Hainese, vyhrožují zavražděním dalšího uneseného britského humanitárního pracovníka Alana Henninga. Televizní stanice CNN a deník Guardian přinesly analýzy, v nichž videosekvence porovnávají.

Záznamy zveřejněné 29. srpna, 2. září a 14. září jsou podle všeho natočené na stejném místě. V pozadí je vidět opuštěné pouštní návrší a nedostatek jakýchkoli identifikačních znaků v podstatě znemožňuje místo přesně určit. Britský zbrojní expert Elliot Higgins je ale podle listu Guardian přesvědčen, že v záznamu vraždy Američana Jamese Foleyho se jedná o krajinu poblíž syrského města Rakka u hranic s Irákem. Právě toto město je jednou z bašt IS a islamisté ho ovládají už déle než rok.

Čas natočení jednotlivých záznamů není zcela zřejmý. Bojovníci, kteří na videu promlouvají, ale hovoří o konkrétních bojových akcích proti IS, za něž se údajně mstí. V případě Hainese mluví o amerických náletech na pozice radikálů kolem přehrady u města Hadísa v západním Iráku, jež USA zahájily 7. září. Haines se objevil už v závěru záznamu vraždy amerického novináře Stevena Sotloffa, který se dostal na internet 2. září. Nyní měl delší vlasy a podle Guardianu to vypadá, že mezi natočením obou videí uplynula nějaká doba.

PSALI JSME

Video s vraždou Hainese bylo zveřejněno deset dní po záznamu zabití Sotloffa, a ten přišel 15 dní po videu se smrtí Foleyho, což by prý mohlo naznačovat, že čas mezi jednotlivými vraždamii se může zkracovat.

Vrah s britským přízvukem

Podle odborníků je možné, že muž oblečený v černém, který na všech videích mluví, by mohl být jednou a toutéž osobou. Má prý nezaměnitelný britský přízvuk, stavba těla je na všech záznamech podobná, muž drží nůž vždy v levé ruce. Není ovšem jasné, zda tento člověk, který hovoří, je i vrahem, protože na videu je vždy krátce před popravou střih.

Vražda

Všechna videa ukazují, jak vrah nožem podřezává oběti krk. Pak se kamera stočí stranou. Na dalším záběru už je na zemi vidět pouze tělo a oddělená hlava.

Stejný scénář

Scénář všech tří záznamů je prakticky totožný. Rukojmí v oranžovém overalu připomínajícím vězeňský oblek klečí a na kameru pronáší zřejmě předem připravené věty, v nichž odsuzují postup západních lídrů vůči IS. Připojen je i záznam projevů politiků - v případě Foleyho a Sotloffa amerického prezidenta Baracka Obamy, v případě Hainese britského premiéra Davida Camerona. Záznam provázejí titulky v arabštině.

Další rukojmí

Na závěr všech záznamů se před kamerou objeví další klečící rukojmí a maskovaný bojovník vyhrožuje, že právě on přijde na řadu příště. Tentokrát je to další unesený Brit Henning. "Postup je stále stejný. Bohužel musím říci, že vyhlídky pana Henninga v tomto okamžiku nejsou příliš nadějné," řekl analytik CNN Nic Robertson. 

Rakka, centrální základna Islámského státu a údajné místo vraždy Jamese Foleyho.

Rakka, centrální základna Islámského státu a údajné místo vraždy Jamese Foleyho.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...