Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vídeň chce zbavit imunity íránského diplomata kvůli plánování útoku na Iránce v Paříži

Svět

  12:50aktualizováno  17:37
VÍDEŇ - Rakousko požádalo Teherán o zbavení diplomatické imunity pracovníka íránského velvyslanectví ve Vídni. Je na něj vydán evropský zatykač kvůli údajnému zapojení do přípravy útoku na shromáždění exilových Íránců v Paříži, sdělilo v úterý rakouské ministerstvo zahraničí agentuře APA.

Policisté po útocích v Paříži. foto: ČTK

Rakouské ministerstvo zahraničí si den před návštěvou íránského prezidenta Hasana Rúháního v alpské republice předvolalo íránského velvyslance v Rakousku. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v úterý naznačil, že zátah proti údajným extremistům s vazbami na Írán považuje za trik před úterním a středeční návštěvou Rúháního ve Švýcarsku a Rakousku.

„Požádali jsme vysílající stát, aby íránskému diplomatovi zrušil imunitu,“ řekl mluvčí rakouského ministerstva zahraničí Thomas Schnöll. Dotyčnému diplomatovi údajně má být status diplomata odebrán na základě zatykače do 48 hodin.

Američan plánoval teroristický útok na Den nezávislosti, chtěl odpálit bombu

Podle agentury AP je podezřelým diplomatem Assadulláh Assadí, který byl v neděli zadržen poblíž jihoněmeckého Aschaffenburgu na základě evropského zatykače. Předtím byl v Belgii zadržen belgický pár íránského původu, s nímž byl diplomat údajně ve styku. V automobilu dvojice byly podle úřadů nalezeny výbušniny.

Plánovaný útok měl být podle protirežimní Národní rady íránského odporu (NCRI) namířen proti shromáždění asi 25 tisíc lidí v Paříži z minulé soboty. Diplomat, který ve Vídni působí od roku 2014, měl být údajně „hlavou“ útoku a výbušninu v Lucembursku předal belgickému páru s tím, že měla explodovat na pařížském setkání.

Belgické úřady požadují vydání diplomata

Belgické úřady Assadiho viní z podílu na přípravě útoku na shromáždění ozbrojeného křídla NCRI, Lidových modžáhedů (MEK), a požadují jeho vydání. Také mnichovské státní zastupitelství agentuře AP sdělilo, že diplomata vyšetřuje v souvislosti s údajnou přípravou útoku.

Íránský ministr zahraničí Zaríf v úterý tvrzení o zmařeném útoku extremistů ostře kritizoval. „Jak se to hodí. Zrovna, když míříme na prezidentskou návštěvu do Evropy, je tu údajná íránská operace a její ‚spiklenci jsou zatčeni‘,“ napsal Zaríf na twitteru. Zdůraznil, že Írán jednoznačně odsuzuje násilí a teror, ať se odehrají kdekoli.

NCRI vyzvala Vídeň, aby návštěvu íránského prezidenta zrušila. „Za takové situace bude přijetí Rúháního v Rakousku, plánované na 4. července, skvrnou na demokracii a lidských právech a posílením terorismu a zločinu. Toto přijetí je skandálním pošlapáním hodnot, o něž se opírá Evropská unie,“ uvedla NCRI.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat