Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vídeň rozhodla. Hrací automaty zmizí z města

Svět

  7:00
VÍDEŇ - Do tří let zmizí z vídeňských hospod a heren všechny výherní hrací přístroje a hráči na nich budou moci hrát pouze v kasinech. Rozhodla o tom po dlouhých diskusích koalice sociálních demokratů a zelených na vídeňské radnici.

Výherní automaty foto: Shutterstock

Vídeň se tak vzdává ročního příjmu v přepočtu ve výši zhruba 1,6 miliardy korun, které dosud vybrala na poplatcích za tyto přístroje. „Práce načerno a prodej drog jsou z dobrých důvodů zakázány. Proč by mělo být legální provozování automatů, které tisíce Vídeňanů už připravily o existenci?“ řekl Nikolaus Kovall, mluvčí mladých sociálních demokratů a jeden z hlavních iniciátorů zákazu výherních hracích přístrojů. Sám byl ale překvapen tím, že radniční koalice se nakonec rozhodla automaty z města skutečně vytěsnit.

Výnosnější než v Praze
Tomuto rozhodnutí předcházela v rámci rakouské sociální demokracie údajně nejostřejší diskuse od dob, kdy se v roce 1978 rozhodovalo o uzavření jediné rakouské jaderné elektrárny Zwentendorf.

Vídeňští zastupitelé ale nerozhodli a ani nemohli rozhodnout o úplném zákazu hazardu ve městě. Pouze se dohodli na tom, že až koncem roku 2014 vyprší provozovatelům automatů současné licence, další už od města nedostanou. Týká se to zhruba 3800 výherních hracích přístrojů v malých hernách a hospodách, jejichž provoz povoluje město. Přístroje a videoterminály v několika velkých hernách a kasinu se státním dohledem radnice zakázat nemůže, jejich provoz je totiž regulován státem. Od roku 2015 by ale měli mít hráči možnost házet peníze do „forbesů“ pouze na třech místech ve Vídni.

Rakouská metropole přistoupila k poměrně radikálnímu omezení hazardu i přesto, že provoz automatů je tady už dnes regulován mnohem přísněji a důkladněji než třeba v Praze. Zatímco česká metropole evidovala loni na svém území přes 6000 hracích přístrojů, v mnohem větší Vídni jich funguje zhruba polovina. Přesto Vídeň paradoxně vybere na poplatcích takřka šestkrát více peněz než pražští radní. „Za každý mincovní hrací přístroj se platí ve Vídni poplatek 1400 eur (36 000 korun) měsíčně,“ řekla LN Anita Vorabergerová, mluvčí vídeňské radní Ulli Simové.
Hrubým přepočtem tak Vídeň na provozu automatů vydělává jen na poplatcích ročně až 64,2 milionu eur (1,6 miliardy korun). Praha získala z poplatků a povinných odvodů hazardních firem třeba do kultury či sociální péče celkem 270milionů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat