27. března 2019 12:55, aktualizováno  13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přijal finanční dar od pachatele atentátů na Novém Zélandu. Vídeňská policie pohledala byt pravicového radikála

Rakouská policie - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouská policie - ilustrační foto. | foto: Wikimedia

Vídeň V souvislosti s teroristickým útokem na mešity na Novém Zélandu v úterý v Rakousku prohledali byt mluvčího krajně pravicové skupiny Identitární hnutí Rakouska (IBÖ). Informovala o tom agentura APA. Třicetiletý Martin Sellner čelí podezření z členství v teroristické organizaci. Od pachatele atentátů z Christchurche přijal pro svou organizaci velký finanční dar.

Sellnerův vídeňský byt prohledali členové Spolkového úřadu na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT), který má v Rakousku roli civilní kontrarozvědky. Zabavili několik datových nosičů a mobilní telefon.

„S tímto teroristickým útokem nemám nic společného,“ uvedl Sellner a dodal, že jeho organizace je mírová skupina proti přistěhovalectví.

Sellner podle státního zastupitelství přijal loni od Australana Brentona Tarranta, který spáchal v polovině března atentát na Novém Zélandu, dar 1500 eur (39 000 korun). Prokuratura se původem peněz zabývala již dříve, nyní podle ní ale dárce „dostal tvář“.

Rakouské úřady minulý týden potvrdily, že Brenton Tarrant pravděpodobně navštívil zemi loni v listopadu, podrobnosti o jeho pobytu nejsou známy.

Podle mluvčího prokuratury je známý pravicový extremista Sellner podezřelý z trestného činu členství v teroristické skupině. Kvalifikace trestného činu se ale v průběhu vyšetřování ještě může změnit. Identitární hnutí je namířeno proti multikulturalismu a bojuje proti údajné ztrátě identity evropských národů kvůli imigraci. Příznivce má kromě Rakouska i v Německu či Francii.

Australan Brenton Tarrant chvíle před útokem i samotný útok nahrával živě na...
Nový Zéland v reakci na útok zakázal používání pušek.

Sellner sám již v pondělí na sociální síti zveřejnil video, ve kterém přiznal, že obdržel loni „nepoměrně“ velký finanční dar od muže se stejným jménem, jaké má atentátník z Nového Zélandu. Částku chce Sellner podle svých slov nyní darovat na charitu. Odmítl, že by měl s teroristickým útokem na Novém Zélandu něco společného, Tarranta prý nezná, ani se s ním nikdy nesetkal. „Chtěl mě (darem) do té věci zatáhnout,“ uvedl v obraně Sellner.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v úterý úřady vyzval, aby se případu důsledně věnovaly. „Jakékoli spojení atentátníka z Christchurche se členy identitárního hnutí v Rakousku musí být beze zbytku a bez ohledů vyšetřeno,“ uvedl.

Už minulý týden rakouská média informovala, že Australan Tarrant, který v mešitách v Christchurchi zabil 50 lidí, navštívil loni v listopadu několik rakouských měst včetně Vídně, Salcburku či Innsbrucku. Na zbraň, kterou Australan útočil v mešitách, napsal mimo jiné letopočet 1683, kdy byli u Vídně poraženi Turci, či jméno tehdejšího obránce rakouské metropole Ernsta Rüdigera von Stahremberga.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.