Úterý 22. června 2021svátek má Pavla 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Američan nechtěl uvolnit zaplacené místo v letadle, surově ho vyvlekla ochranka

Pasažér, kterého vyvlekli z letadla americké společnosti United Airlines. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pasažér, kterého vyvlekli z letadla americké společnosti United Airlines. | foto: Twitter: @Ms_HeartAttack

CHICAGO/PRAHA Americká letecká společnost United Airlines zažívá skandál. Ochranka vytáhla z letadla muže, který se odmítl vzdát svého místa na palubě, za které zaplatil. Ochranka společně s policií muže násilně vyvlekla proti jeho vůli. Stalo se tak poté, co byl počítačem vybrán, aby uvolnil místo pro posádku. Případ vyvolal vlnu nevole na sociálních sítích.

Letadlo společnosti United Airlines z Chicaga do Louisville bylo již plně obsazené, všichni pasažéři na svých místech. V tu chvíli začala posádka letu nabízet vouchery na 800 dolarů za několik míst na palubě.

„Osm set dolarů je pěkná suma peněz a proto jsem se divila, že se nikdo z pasažérů nepřihlásil,“ řekla pro server ABC News Joya Cummingsová, jedna z cestujících. „Zdálo se mi to trochu neobvyklé, ale myslím si, že to bylo kvůli tomu, že další let United Airlines byl až o den později odpoledne,“ uvedla Cummingsová.

Podle mluvčího aerolinek Charlieho Hobarta bylo nutné uvolnit v letadle čtyři místa pro zaměstnance společnosti. Ani přes nabídku 800 dolarů, noci v hotelu a další letenky zadarmo se nikdo nenabídl, proto byla počítačem vygenerována čtveřice smolařů. Tři lidé se podřídili.

Vyvedeným cestujícím byl podle svědků lékař vietnamského původu, který v USA dlouhodobě žije. Před vyloučením z přepravy se bránil tím, že ho v pondělí v nemocnici očekávají pacienti.

V tu chvíli nastoupili členové ochranky, aby muže vyvedli. Jelikož se vzpíral s tím, že má objednané pacienty na další den, museli jej odvléct v nedůstojné pozici. Jejich potyčku zachytilo několik dalších pasažérů na videa, která sdíleli na sociálních sítích. Videa vyvolala bouřlivý nesouhlas s praktikami zaměstnanců United Airlines.

Šéf společnosti Oscar Munoz v e-mailu určeném zaměstnancům firmy uvedl, že cestující vyloučený z přepravy se choval rušivě a agresivně.

„Několikrát byl požádán slušně. Ale stále odmítal opustit letadlo. Mnoho dalších pasažérů se potřebovalo dostat do cílové destinace včas a bezpečně. Proto jsme zavolali policii,“ řekl mluvčí Hobart americkému listu New York Times (NYT). Podle prohlášení chicagského letiště byl člen jejich ochranky, který se k pasažérovi choval nevybíravě, dočasně suspendován, protože nejednal „v souladu se standardními operačními předpisy“.

Prázdné sedadlo je jako staré pečivo

Jednání aerolinek, které se omluvily svým dalším pasažérům, avšak ne muži, který byl odvlečen, vyvolalo debatu o praktikách leteckých společností. Podle NYT běžně prodávají více sedadel, než ve skutečnosti v letadle je, protože počítají s tím, že se několik lidí vůbec nedostaví.

Pokud se však dostaví všichni, jako v pondělním případě, nabízí jim jiné výhody, když let oželí. Většinou se se zákazníky domluví předem, tentokrát to však firmě United Airlines nevyšlo, protože potřebovala nutně uvolnit místa v letadle, kde byl prodán přesný počet míst pro naplnění kapacity a nebylo „přeprodáno“.

„Pekárna také nechce, aby jí zbylo pečivo navíc, které musí na konci dne vyhodit. Pro leteckou společnost je takovým pečivem prázdné sedadlo. Nemohou ho už nikdy znovu prodat,“ vysvětlil praktiky aerolinek Seth Kaplan, jeden z vydavatelů leteckého magazínu Airline Weekly.

Munoz, který nyní čelí kritice za to, jak se k případu postavil, přitom v březnu dostal od magazínu PRWeek letošní cenu za nejlepší komunikační schopnosti. Toho si povšimli uživatelé internetu a na webu na to satiricky reagují vymýšlením nových reklamních hesel.

„Nastoupíte jako lékař, vystoupíte jako pacient,“ uvádí jeden z návrhů. „Usadíme vás a pak vás zmlátíme,“ dodává jiný komentář. Další lidé pak udělili United Airlines cenu za nejhorší reklamu či jízlivě poznamenali, že letecká společnost jako další cestovní třídu zavádí rváčský klub.

Podle amerického ministerstva dopravy je vzácností, že jsou pasažéři z letu vyhozeni. United Airlines takto v roce 2016 museli odmítnout přepravu 3765 lidem z celkových 86 milionů pasažérů. Skoro 63 tisíc dobrovolně svá místa přepustilo.

United Airlines se nestaly centrem kontroverze poprvé. Před dvěma týdny vyvolaly pobouření, když dvěma ženám zamítly vstup na palubu letadla, protože na sobě měly legíny. Společnost uvedla, že to bylo proti jejím předpisům. Kritici ji ale označili za sexistickou a nepomohly jí ani reakce dalších pasažérek, které na sociální sítě vkládaly fotografie, jak v letadlech United Airlines sedí ve stejných kalhotech.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...