Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Jak vnímají bitevní pole američtí vojáci? Nové ‚superbrýle‘ umožňují zasáhnout cíl až na 300 metrů

Nové brýle umožní americkým vojákům zasáhnout cíl v noci až na 300 metrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové brýle umožní americkým vojákům zasáhnout cíl v noci až na 300 metrů. | foto: Twitter/Lancer Brigade

Praha Americká armáda zveřejnila video, jak bitevní pole vnímají vojáci skrz nové brýle umožňující noční vidění. S nimi jsou schopni zasáhnout cíl až na 300 metrů, kromě tmy zlepšují rozhled i v mlze či smogu.

Brýle mají navíc podle serveru Business Insider několik různých modů – kromě použitého na videu, který zvýrazňuje obrysy, se jedná například o zesvětlující funkci.

Podle velitele vojenských jednotek Willa Hesse je mezi starými a novými rozdíl srovnatelný se dnem a nocí. Hesse dále uvedl, že zatímco s těmi původními měli vojáci potíže zaměřit cíl vzdálený 150 metrů, s novými jsou schopni trefit i cíle, které jsou až 300 metrů daleko.

Armáda začala novými brýlemi ENVG-B nahrazovat starší model PVS-14 v roce 2019. Jedním z vylepšení je širší zorné pole umožňující lépe vidět nejen ve tmě, ale i v dalších zhoršených podmínkách - například v prachu, mlze nebo smogu. 

Brýle je dále možné bezdrátově propojit s puškou, což umožňuje přesnější střelbu a rychlejší zaměření cíle. Armáda zároveň experimentuje i s propojením s drony, což umožní uživatelům získat lepší přehled o situaci na bojišti.

I přesto se ale brýle dočkají dalšího vylepšení. Armáda totiž plánuje postupně přejít na systém propojené augmentované reality (rozšířená realita, pozn. red.), na kterém pracuje už dva roky. Ta by měla umožnit kromě ještě širšího zorného pole třeba i možnost stopování ostatních vojáků.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!