Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: Padlých v Náhorním Karabachu jsou už desítky. Obě strany nasadily těžké dělostřelectvo

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících dělostřelectvo během střetů mezi Arménií a Ázerbájdžánem. foto: Reuters

Jerevan/Baku - Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach se vyostřil. Do bojů, které si od nedělního rána vyžádaly desítky mrtvých, nasadily obě strany i těžké dělostřelectvo. Oba státy přistoupily i k mobilizaci záloh. Baku a Jerevan se vzájemně obvinily z útoků a také z dovozu žoldnéřů ze Sýrie. Evropská unie, papež František i regionální velmoci Rusko a Turecko vyzvali Arménii a Ázerbájdžán, aby boje v Náhorním Karabachu ukončily.
  10:02aktualizováno  21:33
Azerbájdžánští vojáci střílí z minometu.
Snímek z videa zveřejněného ázerbájdžánským ministerstvem obrany ukazuje členy...

Ankara, která Baku přislíbila bezpodmínečnou podporu, požaduje vrácení okupovaných území Ázerbájdžánu. Situací se má v úterý na žádost evropských zemí zabývat Rada bezpečnosti OSN, uvedla s odvoláním na diplomaty agentura AFP.

Ta okupované území pokládá Baku právě Náhorní Karabach, který se s pomocí Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce na konci 80. let. „Rozsáhlá vojenská ofenziva musí skončit, je třeba pokračovat ve vyjednávání,“ apeloval na obě strany na twitteru šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Boje jsou označovány za nejprudší od roku 2016.

Napětí na jižním Kavkazu vzrostlo v neděli poté, co se znepřátelené strany vzájemně obvinily z útoků na své území. Baku i Jerevan hlásí zraněné i padlé, včetně civilních obětí. Arménský premiér Nikol Pašinjan vojenské aktivity sousední země v neděli označil za vyhlášení války a nařídil všeobecnou mobilizaci mužů a stanné právo. Dekret vyhlašující částečnou mobilizaci podepsal v pondělí také ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. 

„Boje pokračovaly v noci (...) Klid zbraní není, boje pokračují a na některých místech se odehrávají dělostřelecké bitvy,“ citovala agentura TASS z pondělního prohlášení arménského ministerstva obrany. Terčem ázerbájdžánského ostřelování se prý stalo i hlavní město Náhornéího Karabachu Stěpanakert.

Obyvatelé Stěpanakertu se uchýlili do krytů, všechny obchody jsou zavřené a na ulicích téměř nikdo není, neboť je neustále slyšet ostřelování, citoval Reuters filmovou režisérku Angelu Frangjanovou, která ve městě žije. Stěpanakert je od fronty vzdálen několik desítek kilometrů.

Podle představitelů neuznané Náhorně-karabašské republiky přišlo od začátku bojů o život už 59 vojáků a téměř 200 bylo zraněno. Podle agentury AFP bylo navíc zabito pět ázerbájdžánských civilistů a dva arménští. Ázerbájdžán své ztráty oficiálně neoznámil.

Dělostřelecké boje potvrdilo také Baku. „Od rána 28. září arménské jednotky ostřelují město Terter,“ uvedlo ministerstvo obrany Ázerbájdžánu. Město leží na ázerbájdžánském území u hranice s Náhorním Karabachem a je plně pod kontrolou Ázerbájdžánu. Už během neděle ministerstvo hlásilo „intenzivní ostřelování“ pozic ázerbájdžánské armády ze strany Arménie.

Později Ázerbájdžán oznámil, že jeho vojska obsadila strategicky důležité výšiny nad vesnicí Talyš, která je pod správou Náhorního Karabachu. Už v neděli Baku oznámilo, že získalo kontrolu nad šesti vesnicemi, čtyřmi v okrese Fuzuli a dvěma v okrese Džebrail.

Arménie jakékoli ázerbájdžánské územní zisky ještě v neděli popřela a oznámení označila za provokaci. Podle pondělního vyjádření mluvčí arménského ministerstva obrany ale jednotky Náhorního Karabachu „získaly zpět ztracené bojové pozice“. O jaké území šlo, mluvčí neupřesnila.

Skutečnost, že Rusko má v Arménii vojenskou základnu, v pondělí arménský velvyslanec v Moskvě podle agentury Interfax označil za nejdůležitější faktor, který brzdí „vnější agresi proti Arménii“, aby se konflikt nerozhořel do ještě větších rozměrů.

Arménský parlament v pondělním prohlášení odsoudil to, co nazval „totálním vojenským útokem“ Ázerbájdžánu na Náhorní Karabach, který podle něj podporuje Turecko. Podle zákonodárců může zapojení Ankary do konfliktu destabilizovat region. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes zopakoval svou bezpodmínečnou podporu Baku a vyzval současně k navrácení okupovaných území Ázerbájdžánu.

„Mezinárodní společenství by mělo podniknout aktivní kroky k zastavení nejen ázerbájdžánské agrese, ale i tureckých ambicí zapojit se do konfliktu, který povede k destabilizaci regionu,“ uvedl předseda parlamentu Ararat Mirzojan.

Země se obviňují z dovozu žoldnéřů ze Sýrie

Arménie a Ázerbájdžán se také vzájemně obviňují z dovozu žoldnéřů ze Sýrie. Arménský velvyslanec v Rusku uvedl, že Turecko dopravilo do Ázerbájdžánu tisíce bojovníků ze severní Sýrie, informovala agentura Interfax. Baku naopak tvrdí, že mezi padlými na arménské straně jsou nájemní vojáci z řad etnických Arménů ze Sýrie i dalších zemí. Boje si od neděle vyžádaly již desítky obětí.

„Podle našich informací bylo v poslední době Tureckem přemístěno ze Sýrie do Ázerbájdžánu kolem 4000 bojovníků,“ uvedl ambasador Vardan Toganjan s tím, že je složité určit národnost těchto bojovníků. Přesun se podle něj odehrál charterovými lety do ázerbájdžánské exklávy Nachičevan, která hraničí s Tureckem a od zbytku Ázerbájdžánu ji odděluje území Arménie i neuznané Náhorně-karabašské republiky. Ázerbájdžán informace arménského diplomata popřel.

Ankara stojí v konfliktu o Náhorní Karabach dlouhodobě na straně Ázerbájdžánu, jehož obyvatelé mluví prakticky stejným jazykem jako Turci. V neděli turecké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Turecko je ochotné Ázerbájdžánu pomoci „v takové formě, jakou bude sám chtít“.

Turecko uplatňuje vliv v částech severní Sýrie, kam se uchýlili bojovníci proti režimu prezidenta Bašára Asada. Již v minulosti čelilo obviněním, že bojovníky ze Sýrie přesouvá na válčiště v Libyi, kde po boku Ankarou podporované vlády v Tripolisu bojují proti vojskům polního maršála Chalífy Haftara.

Zpravodajskými poznatky o účasti syrských žoldnéřů v bojích o Náhorní Karabach disponuje údajně také Baku. „Podle zpráv rozvědky bylo mezi zabitými nepřáteli množství etnických Arménů - nájemných vojáků - ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu,“ sdělil tiskový mluvčí ázerbájdžánského ministerstva obrany Vagif Dargahli. V Sýrii žijí podle odhadů až desítky tisíc Arménů. Část tamní populace v poslední době nicméně přesídlila do Arménie či právě do Náhorního Karabachu, proti čemuž Baku opakovaně protestovalo.

Nejprudší boje od roku 2016 zuří v oblasti Náhorního Karabachu od nedělního rána. Ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem vypukl v roce 1988 a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 000 mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se enkláva převážně s arménským obyvatelstvem a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie, zatímco Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat