Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: Popírači covidu naházeli na sklad s vakcínou zápalné lahve. Útok od začátku do konce provázel ‚amatérismus‘

Místo útoku v italské Brescii. foto: Italská policie/Carabinieri

BRESCIA (ITÁLIE) - Dva muži zaútočili na očkovací centrum v italské Brescii. Na sklad, v němž byly uloženy zásoby vakcíny proti koronaviru, hodili zápalné láhve - takzvané Molotovovy koktejly. Policie je nyní zatkla a zveřejnila záběry ze samotného útoku i z vyšetřování. Útočníci se prozradili tím, že si benzin do lahví natočili na nedaleké pumpě.
  15:25

Italská policie zatkla dva popírače koronaviru a odmítače očkování, kteří měli v dubnu zaútočit záúalnými lahvemi na očkovací centrum v provincii Lombardie. Dvaapadesátiletý Paolo Pluda a jeho o rok mladší komplic Nicola Zanardelli byli zatčeni v noci na neděli pro podezření z terorismu, uvedla agentura ANSA.

Podezřelí jsou obviněni z toho, že poškodili jeden z pavilonů očkovacího centra včetně skladu, v němž jsou uloženy vakcíny proti koronaviru, uvedl deník Corriere della Sera. Vakcíny podle policie naštěstí poškozeny nebyly, protože pachatelé vytvořili zápalné láhve očividně amatérským způsobem, takže se oheň nerozšířil dostatečně na to, aby ohrozil elektroinstalaci.

Útočníci se podle zveřejnených záběrů prozradili tím, že si benzin do nádob natočili přímo na nedaleké benzince, při čemž je zachytila bezpečnostní kamera. Oba jsou podle agentury ANSA ostrými popírači pandemie a vymezují se proti očkování.

„Pokud chceme zničit nepřítele, musíme na něj použít stejnou zbraň. Tou je strach a jejich strach je naše jednota. Žádné jiné řešení není,“ napsal Pluda na svůj Facebook krátce před útokem.

Oba podezřelí pochází přímo z Lombardie, což byl především vloni na jaře nejvíce koronavirem zasažený region v Itálii. Oba muže policie intenzivně sledoval, dokonce jim podle agentury ANSA odposlouchávala telefony. Útočníci jsou podle policie napojení na rozsáhlejší hnutí odpůrců vakcinace, které operuje především v Brescii a Veroně. Jaký trest útočníkům hrozí policie nespecifikovala, podle oficiálního vyjádření by se ale pachatelé neměli vyhnout vězení.

Podobný útok zaznamenali v březnu také v Nizozemsku, kdy shořelo testovací centrum ve městě Bovenkarpsel na severu země.

Autoři:
Témata: Itálie, Koronavirus

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...

Mohlo by vás zajímat