26. července 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Egyptský tank zválcoval auto plné výbušnin. Lidé tak stihli uniknout explozi

Výbuch sebevražedného auta na Sinaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch sebevražedného auta na Sinaji. | foto: Youtube

KÁHIRA/PRAHA Posádka egyptského tanku zachránila v pondělí před jistou smrtí asi 50 lidí. U checkpointu egyptské armády v severní části poloostrova Sinaj si včas všimla řítícího se vozu sebevražedných útočníků. Tank automobil prostě přejel. Při následné explozi útočícího auta zemřelo sedm civilistů, mnohem více jich ale bylo od zranění uchráněno. Přežili i tankisté, kteří stihli před výbuchem odjet.

Běžné pondělní odpoledne u checkpointu egyptské armády na Sinaji přerušil nečekaný útok. Když posádka tanku v dálce spatřila zběsilým tempem se přibližující podezřelé auto, vydala se mu vstříc. Odhadla správně, že jde o teroristy, kteří chtějí způsobit co největší škody v okolí vojenského stanoviště.

Tanku se povedlo auto dostihnout těsně před tím, než by se dostalo do nejrušnější zóny kolem checkpointu. Pásy obrněného vozidla auto přejely a posádka tanku se rozhodla ustoupit. Vůz následně explodoval i s trojicí teroristů uvnitř. Podle egyptské armády byl napěchován 100 kilogramy výbušnin.

Utéct do úkrytu se před explozí povedlo i většině okolostojících civilistů. Sedm z nich, včetně dvou dětí, však výbuch nepřežilo.

Nebýt tanku, obětí by se staly další desítky lidí. Podle mluvčího egyptské armády tankisté zachránili až 50 lidí, civilistů i armádních příslušníků. „Ozbrojené složky znovu zdůrazňují, že takové útoky posilují jejich odhodlání pokračovat ve snaze o vymýcení terorismu na Sinaji,“ uvedl mluvčí podle britského listu Daily Mail. Dodal, že vojáci budou pokračovat v obětování svého zdraví, aby chránili egyptský stát a jeho občany.

Na Sinaji se egyptské jednotky potýkají s povstalci, kteří jsou podporováni Islámským státem (IS). Jen v uplynulých měsících se jim povedlo zneškodnit asi čtyřicítku podobných útočníků.

V Egyptské Tantě došlo k výbuchu.
Útočník, který v Hurgadě zabil dvě ženy.

Podle zdroje z egyptské armády změnili vojáci taktiku. Na místech, která vyčistí od přítomnosti ozbrojenců, zůstávají, zatímco v minulosti se vždy stáhli. Uvolnili tím následně prostor, aby se teroristé znovu vrátili. „Po útocích na teroristické skrýše ozbrojenci utečou a mnohdy za sebou nechají i své zbraně,“ uvedl podle britského deníku zdroj z egyptské armády.

Aktivita IS se v Egyptě zvyšuje s tím, jak postupně přichází o svá území v Sýrii a Iráku. Čím dál častěji tak útočí na pozice egyptské armády i policie. Naposledy na začátku července na jednom ze sinajských stanovišť džihádisté přepadli a zabili nejméně 20 vojáků. Egyptská armáda je však přesvědčena, že její boj proti teroristům bude úspěšný.

Džihádisté poprvé zahájili povstání na Sinaji v roce 2013, kdy současný vojenský režim generála Abd al-Fattáha as-Sísího nahradil svržením prezidenta Mohameda Mursího vládu Muslimského bratrstva. Od té doby neustále stěžují život sinajským obyvatelům i vojákům a policistům tam působícím.

Útočí z odstřelovačských skrýší, nastražují na silnicích improvizované bomby. Na rozdíl od zastřešujícího IS se však egyptským džihádistům nikdy nepovedlo ovládnout větší populační centra na poloostrově sousedícím s Izraelem.

fasJakub Fajnor

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz