18. května 2017 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Erdoganova ochranka v USA zkopala demonstrující Kurdy. Úřady ji chtějí stíhat

Skupina protestujících pro tureckého prezidenta Erdogana, která ve Washingtonu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina protestujících pro tureckého prezidenta Erdogana, která ve Washingtonu... | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Americké ministerstvo zahraničí oficiálně odsoudilo útok ochranky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na neozbrojené kurdské demonstranty ve Washingtonu. V hlavním městě USA v úterý protestovali proti Erdoganovi, který přiletěl na oficiální návštěvu a jednal se svým protějškem Donaldem Trumpem.

Demonstrace byla podle amerických médií mírumilovná. U členů ochranky tureckého prezidenta však vyvolala násilnou reakci, když zjistili, že jde o protivládní a prokurdské protestující.

Videa ze situace vyvolala šok na sociálních sítích a přiměla k oficiální reakci i ministerstvo zahraničí. „Dáváme turecké vládě co nejsilněji najevo naše znepokojení,“ komentovala ve středu mluvčí diplomacie Heather Nauertová podle serveru International Business Times (IBT) .

Na záběrech z místa nedaleko sídla americké demokracie Kongresu muži v černých oblecích honí demonstranty a kopou do nich. Washingtonská policie se jim v tom snaží neúspěšně zabránit.

Celkem 11 lidí bylo zraněno, dva muže policisté kvůli násilnému útoku zadrželi. Někteří američtí zákonodárci volají po oficiálním obvinění z trestného činu.

„Abychom vyslali jasnou zprávu, že takovéto násilné činy nemohou být tolerovány, žádám vás, abyste okamžitě konal a vznesl obvinění, než tito muži opustí USA,“ požádal šéf komise pro zahraniční záležitosti v dolní komoře Kongresu Ed Joyce ministra zahraničí Rexe Tillersona. Dodal, že zaměstnanci cizích vlád by neměli být imunní vůči stíhání za trestné činy.

Útočníky odsoudila také washingtonská starostka Muriel Bowserová, která slíbila, že se ve spolupráci se šéfem tamní policie Peterem Newshamem postará o obvinění mužů. „To, co jsme viděli, byl násilný útok na mírumilovnou demonstraci. Je to proti hodnotám nás Washingtoňanů i Američanů obecně,“ řekla pro IBT.

fasJakub Fajnor

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?