13. listopadu 2017 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: ‚Jsi světlo.‘ Filipínský prezident zazpíval Trumpovi milostnou píseň

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Prezident Donald Trump na večeři s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Donald Trump na večeři s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem | foto: Reuters

MANILA „Jsi světlo mého světa, polovina mého srdce,“ zpíval filipínský prezident Rodrigo Duterte Donaldu Trumpovi na slavnostní večeři, kterou v neděli uspořádal pro ostatní účastníky summitu ASEAN. Duterte poté uvedl, že píseň zazpíval na přání vrchního velitele Spojených států.

Americký prezident Donald Trump se v pondělí na Filipínách setkal se svým filipínským protějškem Rodrigem Dutertem. Jejich schůzka byla novináři ostře sledovaná kvůli možné debatě o stavu lidských práv v zemi. 

Duterte od nástupu do funkce loni v červenci vedl válku proti drogovým překupníkům, kterou letos v říjnu ukončil. V květnu si Trump vysloužil kritiku, když Dutertemu během telefonátu řekl, že v tažení proti drogám odvádí skvělou práci.

Sám Trump na dotazy novinářů k této otázce krátce před setkáním s Dutertem nereagoval. Naopak Duterte novinářům řekl, že toto není tisková konference, ale bilaterální setkání.

Duterteho úřad novinářům později sdělil, že vztahy mezi oběma prezidenty jsou vřelé, přátelské a upřímné a že oba mají podobný názor na bývalého amerického demokratického prezidenta Baracka Obamu. Trump Obamu opakovaně kritizuje. Prezidenti se podle Manily také ujistili o tom, že spojenectví USA a Filipín je velmi silné a těsné.

O přátelské atmosféře Trumpovy návštěvy Filipín vypovídá i událost na slavnostní večeři, kterou v neděli Duterte pro ostatní účastníky summitu uspořádal. Duterte při ní zazpíval filipínskou milostnou píseň Ikaw (Ty). „Jsi světlo mého světa, polovina mého srdce,“ citovala agentura Reuters část jedné sloky.

Trump slíbil, že ve středu po návratu do Washingtonu vydá podrobnější prohlášení ke své první cestě po Asii, diskusích o KLDR a obchodu.

Trump přicestoval na Filipíny v neděli. Tato ostrovní země je poslední zastávkou jeho cesty po Asii, při níž už navštívil Japonsko, Jižní Koreu, Čínu a Vietnam.

ČTK, Lidovky.cz
  • 7Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.