24. dubna 2019 12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Strojvedoucí nezvládl Kimův příjezd do Vladivostoku. Vlak musel několik metrů couvat

Kim Čong-un po příjezdu do ruského Vladivostoku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kim Čong-un po příjezdu do ruského Vladivostoku. | foto: Reuters

VLADIVOSTOK Okázalé zahájení návštěvy severokorejského vůdce Kim Čong-una v Rusku ve středu na vladivostockém nádraží poznamenal drobný problém, když strojvůdce Kimova vlaku minul připravený červený koberec a musel se soupravou několik metrů couvat.

Kim protokolární zádrhel podle očitých svědků zvládl s úsměvem, hostitelé pro něj připravili boršč, kaviár a pelmeně.

Vítací sbor musel několik minut trpělivě čekat, než se obrněnému kolosu podařilo zařadit zpátečku, aby můstky spojující vlak s hranou nástupiště byly přistaveny na správném místě a host mohl vykročit po připraveném koberci. Příjezd severokorejského vůdce vysílala přímým přenosem zpravodajská ruská televize.

Kim Čong-una na nádraží přivítaly ruské ženy v tradičních krojích.
Limuzína Kim Čong-una ve Vladivostoku.

Ruští úředníci agentuře Interfax potvrdili, že summit se ve čtvrtek uskuteční v areálu Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij. Severokorejská strana žádné speciální požadavky neměla, Kim má kromě jednání s prezidentem Vladimirem Putinem na programu i „návštěvu pracovních kolektivů a kulturních domů a setkání s prostými lidmi,“ řekl novinářům guvernér Přímořského kraje Oleg Kožemjako.

Rodina Kimů si na ceremoniály na vlakovém nádraží potrpěla již za generace Kim Čong-unova dědečka Kim Ir-sena. Na videu níže je vidět jeho příjezd do Prahy v roce 1984.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz