21. srpna 2017 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Létaly pěsti a kameny. Vojáci dvou jaderných velmocí se prali na hranici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Potyčka mezi indickými a čínskými vojáky na společné hranici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potyčka mezi indickými a čínskými vojáky na společné hranici. | foto: Twitter: @ThePrintIndia

PANGONG/PRAHA Indičtí vojáci se minulý týden střetli s příslušníky čínské armády na společném pohraničí v provincii Džamú a Kašmír na západě Indie. Nedošlo ani k jedinému výstřelu, skupiny se utkaly pěstmi a házely po sobě kamením. Dokazují to videozáběry incidentu, které zveřejnila indická stránka The Print.

Čínské jednotky chtěly opakovaně vstoupit na indické území. V zájmu Indů proto bylo udržet protivníky na opačné straně hranice. Aby minimalizovaly možná zranění, raději se chopily kamení. Bez následného ošetřování se ale prý neobešli ani na jedné straně.

Konfrontace u jezera Pangong trvala podle indické stránky asi půl hodiny. Vyústila ústupem obou skupin zpět na svá stanoviště.

Čínští a indičtí vojáci se do sebe pustili na hranicích.
„Překročili jste hranice, prosím, vraťte se,“ vyzývají čínští vojáci.

„Byl to méně významný incident. Číňané po nás házeli kameny, ale celá situace byla brzy pod kontrolou,“ řekl agentuře AFP zástupce indické armády.

Na náhorní plošině Doklam stojí tváří v tvář už dva měsíce asi 300 vojáků na obou stranách. Spor začal v červnu, kdy začali čínští vojáci budovat silnici přes lokalitu, jejíž vlastnictví je předmětem sporu mezi Čínou a Bhútánem, budovat silnici. Tou se chtějí dostat k úzkému strategickému pásu indického území, jež mezi Bhútánem a Bangladéšem propojuje hlavní část Indie se severovýchodním výběžkem.

Indie jako blízký spojenec Bhútánu v reakci na to rozmístila své jednotky tak, aby znemožnila Číňanům v budování pokračovat. To vyvolalo protest Pekingu, který akt považuje za narušení své suverenity. Za podmínku jakýchkoliv jednání si Čína dala odvolání indických sil ze sporného území.

Indie však trvá na tom, že odejít musí vojáci obou stran společně. Místo toho, aby ustoupila, na konci minulého týdne naopak zvýšila na hranicích svou přítomnost.

V pohotovosti je na pomezí Číny, Indie a Bhútánu na celé 4000 kilometrů dlouhé indicko-čínské hranici asi 50 tisíc indických vojáků. Především u sporného pomezí a ve státě Arunachal Pradeš, o který armády obou nejlidnatějších států svedly válku v roce 1962. Celkově se jedná o nejvyhrocenější indicko-čínskou „situaci“ za posledních 30 let.

fasJakub Fajnor
  • 4Diskuse