26. listopadu 2018 13:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Jak Ukrajinci ‚vyprovokovali‘ spor u Krymu. Ruská loď vrazila do ukrajinské

Loď ruské pohraniční stráže narazila do ukrajinského remorkéru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď ruské pohraniční stráže narazila do ukrajinského remorkéru | foto: YOUTUBE

KYJEV Ukrajinské námořnictvo v neděli oznámilo, že ruské speciální jednotky zabavily v Černém moři tři jeho lodě, přičemž při incidentu utrpěli zranění dva členové ukrajinské posádky. Podívejte se, jak vypadala situace na moři. Na videu ruská loď vráží do ukrajinského remorkéru.

Ukrajinci obvinili Rusy, že na jejich lodě stříleli. Ruská tajná služba FSB, pod níž spadá i pohraniční stráž, později potvrdila, že ruské jednotky ukrajinská plavidla u poloostrova Krym zadržely. Informovala, že k jejich zastavení použila zbraně, přičemž byli zraněni tři příslušníci ukrajinského námořnictva.

V pondělí náčelník generálního štábu Muženko podle agentury Unian uvedl, že na třech lodích bylo dohromady 23 ukrajinských námořníků a velení o nich nemá žádné zprávy. 

„Nic o nich nevíme, máme jen informaci o šesti zraněných, dva z nich byli zraněni vážně,“ řekl Muženko podle Unianu na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany v brzkých ranních hodinách.

Dvě ruské stíhačky poblíž Kerčského průlivu, kde kvůli ruskému zátarasu zůstalo...
Ruské stíhačky nad Černým mořem u Kerčského průlivu.

Rusko v Kerčském průlivu postavilo most vedoucí na anektovaný poloostrov Krym, otevřen byl letos v květnu. Podle stížností ukrajinské strany omezuje svobodnou plavbu z Černého do Azovského moře.

Ruské ministerstvo zahraničí zároveň obvinilo Ukrajinu, že incident úmyslně vyprovokovala, a proto si ještě v pondělí předvolá ukrajinského chargé d’affaires. Uvedla to mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. 

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!