6. května 2019 11:46, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tichá ulice, pak výbuch, kouř a plameny. Video zachytilo dopad rakety Hamásu na zaparkované auto

Zasažené auto v Ašdodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasažené auto v Ašdodu. | foto: TWITTER - Guy Elster

PRAHA /VIDEO/ Během uplynulého víkendu radikálové z Pásma Gazy vypálili na Izrael přes 650 raket, na což izraelská armáda reagovala protiútokem na pozice Hamásu. Jedním z terčů palestinských střel bylo i město Ašdod na jihu Izraele. Na poklidné ulici se tam z ničeho nic ozval mohutný výbuch. Raketa tam zasáhla zaparkované auto, které se okamžitě zahalilo do oblak dýmu a do obrovských plamenů. Útok zachytila kamera.

Nová vlna izraelsko-palestinského konfliktu si od soboty podle médií vyžádala na palestinské straně 22 mrtvých včetně tří žen, dvou dětí a nejméně osmi radikálů z hnutí Islámský džihád, a také 150 zraněných. Na izraelské straně jsou čtyři mrtví a více než stovka zraněných. 

Na vyhrocenou situaci v dané oblasti zareagovala i Evropská unie, která vyzvala k „okamžitému zastavení“ ostřelování Izraele z palestinského Pásma Gazy. Zesílené snahy o uklidnění situace oznámil Egypt, který už při minulých vzplanutích násilností zprostředkovával příměří mezi oběma stranami.

Dým stoupající k obloze v Gaze.
Palestinci v troskách rodinného domu v oblasti Silwan v jižní části Jeruzaléma.

Hrozba války však byla zažehnána až v pondělí, kdy se Izrael a Palestina dohodly na příměří.  Plnou podporu Izraeli vyjádřil prezident USA Donald Trump a vyzval k ukončení raketových útoků.

„Izrael opět čelí palbě smrtelných raketových útoků teroristických skupin Hamásu a Islámského džihádu. Izrael stoprocentně podporujeme při obraně jeho občanů. Pro obyvatele Gazy - tyto teroristické činy proti Izraeli vám nepřinesou nic víc než trápení. Skoncujte s násilím a pracujte na míru,“ napsal Trump na twitteru.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!