5. června 2019 11:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Noční můra záchranářů. Lehátko se 75letou ženou začalo ve vzduchu divoce rotovat

Divoce rotující lehátko při záchranné operaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divoce rotující lehátko při záchranné operaci. | foto: youtube.com/ABC15 Arizona

PHOENIX/PRAHA Pětasedmdesátiletá turistka se v úterý na procházce v horách americké Arizony zranila a na pomoc ji musela přiletět helikoptéra se záchranáři. Poté, co zajistili první pomoc a upevnili ji na lehátko, začali ženu záchranáři vytahovat nahoru. Turbulence způsobené vrtulníkem ale turistku divoce roztočily.

„Občas, když zvedneme vrtulník výš nad zem, lidé začnou rotovat,“ uvedl pro média pilot záchranné služby Paul Apolinar. „Proto máme k záchrannému koši přidělané jistící lanko, které většinou tomuto jevu zabrání. Dnes se tak bohužel nestalo,“ dodal s tím, že jde o sice vzácný, ale známý fenomén při záchranných operacích. Při posledních 210 záchranných operacích tohoto týmu došlo k rotaci lehátka dvakrát.

„Existuje několik technik, jak tomu zabránit, které ostatně můžete na videu vidět,“ uvedl další pilot Derek Giesel. „Náklad vrátíte zpět a pomalu jej vytahujete nahoru. Zde opět ale začal náklad rotovat.“

Podle kapitána phoenixských záchranných služeb Bobbyho Dubnowa se ženě z točení „neudělalo špatně“. Na procházce utrpěla po pádu několik zranění, především na hlavě a obličeji. Záchranářům se nakonec podařilo rotaci lehátka zastavit a naložit ženu do vrtulníku.

mhMartin Hampejs