Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: Rozbroje kvůli americkému vepřovému. V tchajwanském parlamentu létaly pěsti a prasečí vnitřnosti

Na tomto snímku je vidět muž, který z kýble vylévá prasečí vnitřnosti. Ty drží i žena, která něco vykřikuje za pultem. foto: ČTK

TCHAJ-PEJ - Tchajwanští zákonodárci na sebe během pátečního zasedání zaútočili a vzduchem nelétaly jen pěsti, ale také prasečí vnitřnosti. K incidentu došlo během projevu předsedy vlády Su Čen-čchanga, který odpovídal na dotazy poslanců týkající se uvolnění restrikcí na dovoz vepřového masa z USA, k němuž došlo v srpnu. Vztahy mezi USA a Tchaj-wanem se obecně v poslední době utužují, kolem dovozu masa ale panují dlouhodobé kontroverze.
  15:42

Na Tchaj-wanu velká část veřejnosti nesouhlasí s opatřením, které oznámila prezidentka Cchaj Jing-wenová během srpna. Místní vláda od prvního ledna příštího roku dovolí dovoz vepřového masa z USA, které obsahuje ractopamin. Jde o látku, jež podporuje výživu prasat, ale v Evropské unii i v Číně je zakázána. Vládní nařízení navíc povoluje i dovoz hovězího masa staršího 30 měsíců.

Americký kontradmirál nečekaně přijel na Tchaj-wan. Jeho návštěva by mohla naštvat Čínu

Změna zákona byla velmi pozitivně kvitována ve Washingtonu, protože podle serveru South China Morning Post (SCMP) odstranila velký kámen na cestě k volnému obchodu mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem. Mezi USA a Tchaj-wanem nyní panují velmi aktivní diplomatické vztahy.

Minulý týden zemi navštívil americký kontradmirál Michael Studeman. Ten má na starost vojenskou zpravodajskou činnost USA v asijsko-pacifickém regionu. Pentagon jeho údajnou návštěvu Tchaj-wanu odmítl komentovat.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle Reuters zesílila podporu Tchaj-wanu mimo jiné i dodávkami zbraní a návštěvami na vysoké úrovni. Ostrov v srpnu navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar a v září pak náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach, přičemž Čína obě návštěvy odsoudila.

Opoziční konzervativní strana Kuomintang se už několik měsíců snaží dohodu o dovozu amerického vepřového masa zdiskreditovat. Poslanci opozice neustále připomínají několik velkých skandálů spojených s dovozem masa a snaží se zvýšit povědomí o důležitosti bezpečnosti potravin.

Washington je ochoten prodat Tchaj-wanu systém na obranu pobřeží Harpoon. Cena? Více než 55 miliard korun

Poslanci strany Kuomintang už od poloviny září jako protest proti dohodě blokují premiéra Su a nedovolují mu podávat pravidelné zprávy a odpovídat na otázky během interpelací. Ve chvíli, kdy má premiér mluvit, se poslanci nahrnou na pódium a nedovolí mu se soustředit a pokračovat v proslovu.

Na tchaj-wanského premiéra létaly i prasečí vnitřnosti.
V tchaj-wanském parlamentu létaly pěsti i prasečí vnitřnosti.

Neustálé (a podle poslanců Demokratické progresivní strany dětinské) chování opozice předsedu vlády pobuřuje, a proto se on a jeho kolegové rozhodli, že během pátečního zasedání vytvoří bariéru, aby mohl premiér v klidu mluvit, uvádí SCMP. Jakmile začal předseda vlády hovořit, rozezněly se píšťalky, rohy a další nástroje, kterými se poslanci snažili premiéra přerušit.

Během projevu ale došlo k ještě bizarnější formě protestu. Někteří z poslanců ze strany Kuomintang směrem k premiérovi Su Čen-čchangovi vylili kýbl s prasečími vnitřnostmi a následně se strhla krátká, ale agresivní bitka, při níž nechyběly údery pěstmi. Incident zachytily kamery přítomné v budově parlamentu. Premiér se rychle z pódia stáhl, ale následně se vrátil a snažil se odpovídat na dotazy v rámci interpelací.

Podle vládnoucích demokratů je tato forma protestů naprosto šokující a nevhodná. Poslanci hovořili o plýtvání jídlem a o nechutném protestu. Nyní apelují na návrat k racionální debatě.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat