Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Rozbroje kvůli americkému vepřovému. V tchajwanském parlamentu létaly pěsti a prasečí vnitřnosti

Na tomto snímku je vidět muž, který z kýble vylévá prasečí vnitřnosti. Ty drží... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na tomto snímku je vidět muž, který z kýble vylévá prasečí vnitřnosti. Ty drží... | foto: ČTK

TCHAJ-PEJ Tchajwanští zákonodárci na sebe během pátečního zasedání zaútočili a vzduchem nelétaly jen pěsti, ale také prasečí vnitřnosti. K incidentu došlo během projevu předsedy vlády Su Čen-čchanga, který odpovídal na dotazy poslanců týkající se uvolnění restrikcí na dovoz vepřového masa z USA, k němuž došlo v srpnu. Vztahy mezi USA a Tchaj-wanem se obecně v poslední době utužují, kolem dovozu masa ale panují dlouhodobé kontroverze.

Na Tchaj-wanu velká část veřejnosti nesouhlasí s opatřením, které oznámila prezidentka Cchaj Jing-wenová během srpna. Místní vláda od prvního ledna příštího roku dovolí dovoz vepřového masa z USA, které obsahuje ractopamin. Jde o látku, jež podporuje výživu prasat, ale v Evropské unii i v Číně je zakázána. Vládní nařízení navíc povoluje i dovoz hovězího masa staršího 30 měsíců.

Změna zákona byla velmi pozitivně kvitována ve Washingtonu, protože podle serveru South China Morning Post (SCMP) odstranila velký kámen na cestě k volnému obchodu mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem. Mezi USA a Tchaj-wanem nyní panují velmi aktivní diplomatické vztahy.

Minulý týden zemi navštívil americký kontradmirál Michael Studeman. Ten má na starost vojenskou zpravodajskou činnost USA v asijsko-pacifickém regionu. Pentagon jeho údajnou návštěvu Tchaj-wanu odmítl komentovat.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle Reuters zesílila podporu Tchaj-wanu mimo jiné i dodávkami zbraní a návštěvami na vysoké úrovni. Ostrov v srpnu navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar a v září pak náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach, přičemž Čína obě návštěvy odsoudila.

Opoziční konzervativní strana Kuomintang se už několik měsíců snaží dohodu o dovozu amerického vepřového masa zdiskreditovat. Poslanci opozice neustále připomínají několik velkých skandálů spojených s dovozem masa a snaží se zvýšit povědomí o důležitosti bezpečnosti potravin.

Poslanci strany Kuomintang už od poloviny září jako protest proti dohodě blokují premiéra Su a nedovolují mu podávat pravidelné zprávy a odpovídat na otázky během interpelací. Ve chvíli, kdy má premiér mluvit, se poslanci nahrnou na pódium a nedovolí mu se soustředit a pokračovat v proslovu.

Na tchaj-wanského premiéra létaly i prasečí vnitřnosti.
V tchaj-wanském parlamentu létaly pěsti i prasečí vnitřnosti.

Neustálé (a podle poslanců Demokratické progresivní strany dětinské) chování opozice předsedu vlády pobuřuje, a proto se on a jeho kolegové rozhodli, že během pátečního zasedání vytvoří bariéru, aby mohl premiér v klidu mluvit, uvádí SCMP. Jakmile začal předseda vlády hovořit, rozezněly se píšťalky, rohy a další nástroje, kterými se poslanci snažili premiéra přerušit.

Během projevu ale došlo k ještě bizarnější formě protestu. Někteří z poslanců ze strany Kuomintang směrem k premiérovi Su Čen-čchangovi vylili kýbl s prasečími vnitřnostmi a následně se strhla krátká, ale agresivní bitka, při níž nechyběly údery pěstmi. Incident zachytily kamery přítomné v budově parlamentu. Premiér se rychle z pódia stáhl, ale následně se vrátil a snažil se odpovídat na dotazy v rámci interpelací.

Podle vládnoucích demokratů je tato forma protestů naprosto šokující a nevhodná. Poslanci hovořili o plýtvání jídlem a o nechutném protestu. Nyní apelují na návrat k racionální debatě.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!