Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Singapurská realita. Dodržování rozestupů v parku hlídá robotický pes

Robotický pes v singapurském hlavním parku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotický pes v singapurském hlavním parku. | foto: GOVTECH

SINGAPUR/PRAHA S netradičním řešením, jak dohlížet na lidi, zda dodržují rozestupy a neshlukují se v době koronavirové, přišli v Singapuru. Do hlavního parku vypustili robotického psa.

Lidem v singapurském parku se v posledních dnech naskýtá obrázek připomínající záběry ze sci-fi filmu. Pohybující se stvoření, které má čtyři nohy jako pes, při troše představivosti také tělo jako pes, ale opravdový pes to není. Je to robot společnosti Boston Dynamics.

Singapurští vládní činitelé o nasazení robotického psa do ústředního parku rozhodli minulý týden. „Na rozdíl od robotů na kolech pracuje dobře v různých terénech a dokáže efektivně překonávat překážky, což je pro provoz ve veřejných parcích a zahradách ideální vlastnost,“ poznamenali.

Úkolem „psa“ je oblast hlídat a předávat návštěvníkům poselství připomínající důležitost dodržování vzájemných rozestupů. Kromě „hlasu“ je vybavený také kamerami. „Nejsou schopny sledovat či rozpoznávat konkrétní jednotlivce a nebudou shromažďovat žádné osobní údaje,“ uvedla ve veřejném prohlášení vláda s tím, že kamery mají pouze pomoci odhadnout, kolik lidí se v parku nachází.

Robot je zatím pouze ve zkušební době, pracuje mimo největší návštěvní špičku a za asistence jednoho strážce parku, pokud se ale osvědčí, úředníci zváží jeho další využití. Tento typ robota přitom lidé podle CNN běžně využívají například na staveništích.

V Singapuru nejde o první případ využití chytré technologie v boji proti koronaviru. V březnu úřady spustily celostátní aplikaci využívající funkci Bluetooth. Účelem je pomoci obyvatelům zjistit, zda měli blízký kontakt s nakaženými koronavirem.

Singapur, který zpočátku s nemocí covid-19 bojoval velmi úspěšně a první vlnu nákazy přečkal s přehledem, později prodělal další vlnu epidemie. Ukázalo se totiž, že vládní opatření úplně opomněla jednu důležitou skupinu obyvatel – zahraniční pracovníky.

Právě mezi nimi se začala nákaza znovu šířit. V současné době je ale situace v zemi již opět lepší a v Singapuru podle statistik americké Univerzity Johna Hopkinse na takřka 25 tisíc nakažených evidují pouze 21 mrtvých.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Studium přes počítač (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Studium přes počítač (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Studium přes počítač (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...