Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Singapurská realita. Dodržování rozestupů v parku hlídá robotický pes

Svět

  15:15
SINGAPUR/PRAHA - S netradičním řešením, jak dohlížet na lidi, zda dodržují rozestupy a neshlukují se v době koronavirové, přišli v Singapuru. Do hlavního parku vypustili robotického psa.

Robotický pes v singapurském hlavním parku. foto: GOVTECH

Lidem v singapurském parku se v posledních dnech naskýtá obrázek připomínající záběry ze sci-fi filmu. Pohybující se stvoření, které má čtyři nohy jako pes, při troše představivosti také tělo jako pes, ale opravdový pes to není. Je to robot společnosti Boston Dynamics.

Singapurští vládní činitelé o nasazení robotického psa do ústředního parku rozhodli minulý týden. „Na rozdíl od robotů na kolech pracuje dobře v různých terénech a dokáže efektivně překonávat překážky, což je pro provoz ve veřejných parcích a zahradách ideální vlastnost,“ poznamenali.

Úkolem „psa“ je oblast hlídat a předávat návštěvníkům poselství připomínající důležitost dodržování vzájemných rozestupů. Kromě „hlasu“ je vybavený také kamerami. „Nejsou schopny sledovat či rozpoznávat konkrétní jednotlivce a nebudou shromažďovat žádné osobní údaje,“ uvedla ve veřejném prohlášení vláda s tím, že kamery mají pouze pomoci odhadnout, kolik lidí se v parku nachází.

Robot je zatím pouze ve zkušební době, pracuje mimo největší návštěvní špičku a za asistence jednoho strážce parku, pokud se ale osvědčí, úředníci zváží jeho další využití. Tento typ robota přitom lidé podle CNN běžně využívají například na staveništích.

V Singapuru nejde o první případ využití chytré technologie v boji proti koronaviru. V březnu úřady spustily celostátní aplikaci využívající funkci Bluetooth. Účelem je pomoci obyvatelům zjistit, zda měli blízký kontakt s nakaženými koronavirem.

Singapur úspěšně bojoval s koronavirem, najednou vystřelil počet nakažených. Zapomnělo se na jednu skupinu obyvatel

Singapur, který zpočátku s nemocí covid-19 bojoval velmi úspěšně a první vlnu nákazy přečkal s přehledem, později prodělal další vlnu epidemie. Ukázalo se totiž, že vládní opatření úplně opomněla jednu důležitou skupinu obyvatel – zahraniční pracovníky.

Právě mezi nimi se začala nákaza znovu šířit. V současné době je ale situace v zemi již opět lepší a v Singapuru podle statistik americké Univerzity Johna Hopkinse na takřka 25 tisíc nakažených evidují pouze 21 mrtvých.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...