Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Japonský rukojmí ukazuje fotku mrtvého kolegy. Šetří se pravost videa

Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radikálové z Islámského státu chtějí 4,8 miliardy za dva japonské rukojmí... | foto: idnes.tv/ AP

TOKIO Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) údajně zabili jednoho z japonských rukojmích Harunu Jukawu. Vyplývá to ze záznamu, který se v sobotu objevil na internetu. Japonská vláda, která se sešla na mimořádném zasedání, ale stále nepotvrdila jeho pravost. Premiér Šinzó Abe zveřejnění záběru druhého z rukojmích Kendžiho Gota, který drží v ruce fotografii mrtvého kolegy, ostře odsoudil. Zdůraznil, že Japonsko bude dál dělat vše pro to, aby rukojmí osvobodilo.

„Tento teroristický čin je děsivým a nepřijatelným aktem násilí. Cítím obrovskou zlobu a ostře to odsuzuji. Znovu důrazně žádám, aby byl pan Kendži Goto ve zdraví propuštěn,“ uvedl premiér po zvláštním nočním zasedání kabinetu. Pravděpodobnou vraždu Japonce odsoudil i americký prezident Barack Obama a britský premiér David Cameron, který ji označil za barbarský čin.

ČTĚTE VÍCE:

Islámský stát dal japonské vládě tento týden ultimátum a požadoval, aby Tokio zaplatilo za dva své zajaté občany 200 milionů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun). Radikálové tvrdili, že pokud výkupné nedostanou do pátku 23. ledna, oba muže zabijí. Japonsko vyplacení peněz odmítlo a snažilo se navázat kontakt s únosci.

Dvaačtyřicetiletý Jukawa padl do zajetí IS loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Uznávaný 47letý novinář na volné noze Goto se tam s ním předtím spřátelil, a proto se loni v říjnu do Sýrie znovu vydal. Rozhodl se mu pomoci ze zajetí poté, co se o jeho únosu dozvěděl.

Jiné záběry než doposud

Video ukazující nehybný záběr Gota, který drží v ruce snímek sťatého Jukawy, se objevilo na internetu dnes a po několika hodinách zase zmizelo. Záznam přináší hlavně zvukovou stopu, kde pravděpodobně Goto o vraždě kolegy mluví a žádá anglicky japonskou vládu, aby přistoupila na podmínky únosců. Islámský stát už nyní nežádá výkupné, ale propuštění příslušnice radikálního islamistického hnutí zatčené v Jordánsku. Jde o Iráčanku, která měla v úmyslu provést sebevražedný útok.

Podle japonské agentury Kjódó záznam se snímkem mrtvého Jukawy dostala do emailové schránky i manželka jednoho z rukojmích. Agentura AP zdůrazňuje, že pravost záznamu není nezpoc

Analytici poukazují zvláště na to, že video se vůbec nepodobá tomu, jak IS vraždy rukojmích natáčel dosud. Radikálové loni zveřejnili záznamy vražd amerických rukojmích Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa i Britů Davida Hainese a Alana Henninga. Vždy šlo o záběry přímo z místa činu, kde oběť klečela v oranžové kombinéze a nad ní stál maskovaný muž s nožem v ruce.hybnitelná. Ověřit se ji snaží i americké rozvědky.

Přehled případů, kdy únosci z řad islamistů zavraždili unesené cizince a jejich vraždy natočili na video a zveřejnili:

20. srpna 2014 - Bojovníci radikální organizace Islámský stát (IS) zveřejnili video, na kterém zahalený muž podřízl amerického novináře Jamese Foleyho, jenž byl v listopadu 2012 unesen v Sýrii; vraždu spáchal muž mluvící anglicky s britským přízvukem.

2. září 2014 - Hnutí IS zveřejnilo na internetu video, na němž je vražda zadržovaného amerického novináře Stevena Sotloffa. Na videu islamisté rovněž vyzvali vlády všech zemí, aby se distancovaly od americké politiky vůči islamistům.

14. září 2014 - Bojovníci IS zveřejnili na internetu video zachycující vraždu britského humanitárního pracovníka Davida Hainese. Existenci videa s předpokládaným Hainesovým stětím potvrdilo britské ministerstvo zahraničí.

24. září 2014 - Alžírští islamisté zavraždili francouzského občana, kterého unesli krátce předtím na severu země. Paříž podle nich nesplnila ultimátum, aby ukončila nálety na IS v Iráku. Na internetové video s násilnou smrtí pětapadesátiletého Hervého Gourdela, jemuž teroristé usekli hlavu, upozornila americká monitorovací služba SITE.

3. října 2014 - Na internetu se objevilo video zachycující vraždu sedmačtyřicetiletého britského humanitárního pracovníka Alana Henninga příslušníkem IS. Henning byl unesen krátce poté, co v prosinci 2013 vstoupil na syrské území z Turecka v humanitárním konvoji, který vezl potraviny a zdravotnické potřeby do nemocnice na severozápadě země.

16. listopadu 2014 - Radikálové z IS údajně usmrtili dalšího rukojmího, šestadvacetiletého Američana Petera Kassiga, který byl unesen 1. října 2013, když cestoval do východosyrského města Dajr az-Zaur jako pracovník Speciální služby akutní pomoci a podpory (SERA). Jeho zabití opět natočili na video. V evropských médiích se objevily spekulace, že na nahrávce byli nejméně dva Francouzi a jeden Brit. Podle Paříže bylo možné rozeznat dvaadvacetiletého Francouze Maximea Haucharda, který odešel bojovat do Sýrie v srpnu 2013.

13. ledna 2015 - Radikálové z IS zveřejnili propagandistické video, na kterém prý malý chlapec zastřelil dva agenty ruské tajné služby kvůli jejich údajné snaze infiltrovat IS v Sýrii.

24. ledna 2015 - Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) údajně zabili jednoho z japonských rukojmích Harunu Jukawu. Japonská vláda nyní ověřuje pravost videozáznamu, který ukazuje druhého z rukojmích, jak drží fotografii mrtvého kolegy.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...