22. listopadu 2017 9:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Únik Severokorejce zachytily kamery OSN. Vojáci KLDR porušili příměří

Severokorejec uniká z automobilu po havárii směrem do Jižní Koreje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejec uniká z automobilu po havárii směrem do Jižní Koreje. | foto: Youtube.com/James Pearson

PRAHA Organizace Spojených národů ve středu zveřejnila snímky, které zachycují dramatický útěk severokorejského zběha přes hranice. Muž, který se minulý týden rozhodl utéct z KLDR, chtěl demilitarizované pásmo na hranici obou Korejí projet autem. Havaroval a poslední metry musel utíkat. Vojáci ho při úniku zasáhli nejméně pětkrát.

Na záběrech je vidět SUV, které jede vysokou rychlostí přes demilitarizované pásmo. Když přeběhlík dojel k průmyslové zóně, která je v pásmu, havaroval. Muž z něj vystoupil a běžel dál na jih přes demilitarizované pásmo. 

Několik Severokorejců se k němu okamžitě přiblížilo a ze vzdálenosti jen pár metrů po něm začali střílet. Podle deníku Independent po zběhovi vypálili nejméně čtyřicet střel.

Uprchlík se ukryl za budovu na jihokorejské straně pásma a zkolaboval. Na záběrech jsou následně vidět jihokorejští vojáci, jak se plazí k přeběhlíkovi a táhnou ho do bezpečí na druhou stranu demilitarizovaného pásma.

Překvapivě jihokorejští vojáci neopětovali palbu, když vojáci KLDR stříleli jejich směrem po zběhovi. Šlo o první případ střelby v demilitarizovaném pásmu za posledních třicet let.

Mluvčí jednotek OSN v Koreji plukovník Chad G. Carroll uvedl, že severokorejští vojáci při tomto incidentu porušili příměří, které mezi Koreami panuje od roku 1953.

„Za prvé tím, že stříleli přes demarkační linii a za druhé tím, že někteří z nich dočasně překročili demarkační linii,“ uvedl pro média Carroll.

Velení jednotek OSN okamžitě informovalo severokorejskou armádu o těchto přečinech a požadovalo jednání, aby mohly obě strany v budoucnu zabránit porušování příměří.

Podle deníku the Guardian byl přeběhlík převezen do nemocnice a z jeho těla chirurgové vytáhli pět kulek. Po operaci chtěl muž sledovat televizi a tak mu byly „pro psychologické účely“ pouštěny jihokorejské filmy.

Při operaci lékaři odhalili neuvěřitelné množství parazitů ve vojákově těle. Tým doktorů po zákroku prohlásil, že pacient je ve stabilizovaném stavu, „obrovské množství červů“ v jeho těle ale kontaminuje rány a jeho stav zhoršuje.

„Za 20 let lékařské praxe jsem nic takového neviděl,“ řekl jihokorejský lékař I Kuk-čong. Nejdelší červ, který byl vytažen ze střev Severokorejce, měřil 27 centimetrů.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz