19. ledna 2017 15:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Z Trumpova úspěchu těží čínští výrobci masek či toaletních papírů s jeho tváří

Hillary Clintonová a Donald Trump ve voskovém muzeu v Madridu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hillary Clintonová a Donald Trump ve voskovém muzeu v Madridu. | foto: Reuters

ŠEN-ČEN/PRAHA Že Donald Trump za největšího zahraničního soka USA vidí Čínu, není tajemstvím. Trnem v oku jsou mu především obchodní praktiky asijské velmoci. Opakovaně Čínu obvinil, že bere Američanům pracovní místa. Hrozí uvalením speciálních dovozních cel, které by mohly vést k obchodní válce. Číňanům to ale nevadí, díky Trumpovi naopak vzniklo mnoho nových pracovních míst ve výrobě s ním spojených suvenýrů.

Už od února 2016, kdy začaly republikánské primárky, začaly zaplavovat trh produkty s Trumpovým motivem, od toaletních papírů s jeho obličejem až po plakáty se slogany „Vyhoďte Trumpa“.

Čínská společnost Yongtaida Latex Crafts sídlící ve městě Šen-čen na hranicích s Hong Kongem toho využila a jen od března minulého roku vyrobila 200 tisíc masek Trumpa distribuovaných do Spojených států a Japonska.

„Lidé tvrdili, že když se stane Trump prezidentem, půjde čínská ekonomika z kopce. To je hloupost,“ řekl pro čínský server South China Morning Post Liou Ťien, tvůrce Trumpovy masky. Dodal, že se čínská ekonomika nezhroutí jen proto, že to někdo řekl.

Čou Aj-lingová, šéfka rodinné firmy, řekla, že úspěch byl absolutně nečekaný. Ihned po začátku výroby začaly podle ní přicházet z USA objednávky na stovky až tisíce masek s podobiznou Trumpa.

Není přitom jediná, kterou společnost vyrábí. Masky Trumpovy protivnice Hillary Clintonové či končícího prezidenta Baracka Obamy ale podle Aj-lingové takový úspěch nesklidily. Porovnání prodejů prý dobře reflektovalo vývoj předvolebního boje.

„Maska Clintonové se prodávala lépe ze začátku, ale brzo začala zaostávat. Na každých deset Trumpových jsme prodali pouze jednu masku Clintonové,“ řekla Aj-lingová.

Výrobci Trumpových suvenýrů očekávají, že se jim bude dobře dařit po celé čtyři roky, kdy bude realitní magnát pánem Oválné pracovny.

fasJakub Fajnor

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.