Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sociální sítě bojují se záběry brutální sebevraždy. Skrývají se v neškodném obsahu a děsí dětské uživatele

TikTok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TikTok. | foto: TikTok

USA Na sociálních sítích se rozšířilo znepokojivé video, které zachycuje brutální sebevraždu třiatřicetiletého amerického veterána spáchanou střelnou zbraní. Nejdřív se objevilo v přímém přenosu na Facebooku a postupně se rozšířilo i na další sociální sítě jako na Instagram, Twitter nebo TikTok. Záznam viděli i mladiství.

Ronnie Mcnutt, veterán původem z amerického Mississippi, si vzal život před svým počítačem a vysílal to živě na Facebooku. Server CNN uvedl, že zesnulý nedávno přišel o zaměstnání a rozešel se s přítelkyní. 

„V den, kdy bylo video vysíláno živě, jsme odstranili originál z facebookových stránek a použili jsme různé technologie ke smazání dalších kopií,“ sdělil Facebook pro BBC. TikTok ale tak úspěšný nebyl. 

Navzdory rychlému jednání této sociální sítě, která video smazala ze své platformy téměř okamžitě, se některým uživatelům dařilo záznam znovu nahrávat. Video se objevovalo nejdříve neupravené, později se změnami, které měly za účel šokovat nicnetušící uživatele. Některé verze videa byly upraveny tak, že si na jejich začátku mohl divák prohlédnout roztomilá koťátka předtím, než se zobrazil hrůzný čin.

Někteří uživatelé TikToku v reakci na zhlédnutý videozáznam zveřejňovali svá vlastní varovná videa, v kterých upozorňovali na tento brutální obsah a popisovali, jakému klipu se vyhnout. Přesto se našli diváci, kteří schválně sebevražedné video vyhledávali a po jeho zhlédnutí byli v šoku.

„Jestliže někdo z naší komunity má sklony k sebevražedným myšlenkám, nabádáme k vyhledání odborné pomoci a nabízíme přístup ke krizovým linkám skrze naší aplikaci,“ uvedl TikTok podle Guardianu.

Video způsobilo potíže řadě sociálních sítí, ale na TikToku se díky jeho speciálnímu algoritmu může uživatelům zobrazit, aniž by ho dotyčný úmyslně vyhledával. Pro sociální síť je proto obtížné odebrat veškeré záznamy.

„Náš tým průběžně maže tyto klipy kvůli porušení zásad proti obsahu, který zobrazuje, chválí, propaguje nebo oslavuje sebevraždu. Blokujeme uživatelské účty, které video znovu nahrávají a velmi si vážíme členů naší komunity, kteří nahlásili tento obsah a varovali ostatní před jeho sledováním na jakékoliv platformě,“ sdělil TikTok pro BBC.

Dcera je stále v šoku

Rodiče, školy a další uživatelé sociálních sítí byli varováni před šířením videa s mužem, který si před kamerou vzal vlastní život. Vzhledem k popularitě TikToku především u mladší generace, tak nezletilé děti a mladiství byli vystaveni velmi brutálnímu obsahu a podle BBC si nesou následky ve formě posttraumatické stresové poruchy.

„Dcera byla v hrozném stavu. Řekla mi, že se dívala na vtipná videa na TikToku, když v tom na ní vyskočilo video s vousatým mužem se zbraní. Moje dcera je stále v šoku, spí s rozsvíceným světlem, a po zhlédnutí videa měla velký strach a nechtěla odejít z domu,“ řekla jedna z matek o své čtrnáctileté dceři pro BBC.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!