Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Obscénní nahrávky i urážky. Videosetkání LGBT studentů z prestižní britské univerzity napadli homofobní odpůrci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Velká Británie Studenty přicházející do prvního ročníku na univerzitu v britském městě Durham pobouřilo, když jejich videokonferenční setkání, určené pro osoby identifikující se jako LGBT, napadla skupina „útočníků“. Ty setkání narušili homofobními poznámkami či hlasitou hudbou. Univerzita již zahájila vyšetřování incidentu.

Covidová doba s sebou přináší mnohé těžkosti. Studenti nastupující do prvních ročníků jakýchkoliv vzdělávacích zařízení například čelí otázce, jak správně vstoupit do zajetých kolejí instituce a zvyknout si na organizační řád. S absencí fyzického kontaktu se nováčci mohou cítit zmatení a opuštění. Školy, které jsou nyní omezeny na distanční výuku, totiž samy zažívají bezprecedentní situaci. Různé studentské spolky se tak snaží alespoň propojit osoby na dálku skrze moderní technologie.

A přesně takové videosetkání LGBT spolku univerzity v Durhamu ve Spojeném království probíhající skrze aplikaci Zoom bylo narušeno více jak 15 útočníky, kteří dle pobouřených studentů křičeli homofobní urážky, pouštěli obscénní videa či přehrávali velmi hlasitou hudbu. Podobný útok se stal již v průběhu tohoto měsíce na jiné z univerzit. O události informovala britská média v čele se serverem BBC.

LGBT komunita

Průvod Prague Pride.
Pořadatelé letos museli pozměnit tradiční trasu průvodu kvůli opravám ve spodní...

S útočníky musel sdílet připojovací údaje setkání zřejmě někdo zevnitř skupiny. „Skutečnost, že se nejednalo pouze o individuální záležitost, ale mnohem více šlo o koordinovaný útok mnoha lidí, je připomínkou toho, jak běžně je naše komunita nevítaná,“ uvedl LGBT spolek, který zároveň varoval před toxickým prostředím na univerzitě.

Nejde o jedinou ukázku netolerance v prostředí této prestižní severoanglické vysoké školy. Minulý měsíc Durhamská univerzita odsoudila „naprosto odporné“ komentáře studentů na sociálních sítích na konto spolužáků z chudších rodin, kteří pocházejí právě z industriálního severu Anglie, kde vzdělávací instituce sídlí. 

Dle britského deníku The Guardian lokální studenti zažívali posměch kvůli přízvuku jejich mluvy, byli obviňováni z krádeží či prospěchářství. Dále jim prý bylo sdělováno, že nikdy nezískají zaměstnání či že jejich přítomnost na škole je pouhým plýtváním důstojné šance. Šikana měla obsahovat i soutěžení o sex s „nejchudší dívkou“, kterou mezi studenty najdou.

Univerzita uvedla, že incident z platformy Zoom předá policii a dodala, že takové chování „nebude tolerováno“.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...