Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vidím v ní orangutana, řekl italský senátor o černošské ministryni

Svět

  11:00aktualizováno  12:09
ŘÍM/PRAHA - Místopředseda italského senátu Roberto Calderoli přirovnal vůbec první italskou černošskou ministryni k orangutanovi. V zemi teď sílí hlasy volající po jeho rezignaci.

Cecile Kyenge foto: Reuters

Ministryně pro integraci Cecile Kyengeová se narodila v Kongu. Calderoli okomentoval její vzhled na sjezdu strany Liga severu, jejímž je členem. "Nemůžu nevidět ty rysy orangutana, i když neříkám, že jím je," prohlásil při prohlížení fotek Kyengeové senátor. Liga severu se profiluje jako antiimigrační strana, připomíná britský Daily Telegraph.

Italský premiér Enrico Lette prohlásil, že Calderoliho slova jsou nepřijatelná a za hranicí. Předseda Demokratické strany Guglielmo Epifani chce, aby senátor rezignoval. "Byl to jen takový přátelský žert," vysvětloval po kritice Calderoli. Političce se ale nakonec telefonicky omluvil.

ČTĚTE TAKÉ:

48letá Kyengeová, oční lékařka, která přijela do Itálie před 30 lety, se vyjádřila jen v tom smyslu, že politika má být založena na obsahu. "Nikoliv na urážkách," uvedla. Kyengeová už dříve slíbila, že bude bojovat za nový imigrační zákon. Ten by měl zaručit dětem, které se narodí v Itálii přistěhovalcům, italské občanství. Zatím platí, že jej získají až v 18 letech.

Nejde o první rasistický útok členů Ligy severu vůči ministryni. V květnu europoslanec Mario Berghozio varoval před "kmenovou politikou", kterou bude Kyengeová chtít praktikovat. "Aby se vláda neproměnila v bongo-bongo správu," prohlásil a dodal, že Afričané nemají dobré geny.

V červnu zas místní radní za Ligu severu prohlásil, že by Kyengeovou měli znásilnit. A to proto, aby pochopila závažnost případu pokusu o znásilnění dvou žen z Janova, které napadl Somálec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat