Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vietnam 'válčí' s Čínou. Plánuje manévry s ostrou střelbou

Svět

  14:54
PEKING/HANOJ - Mezi Čínou a Vietnamem se opět naplno rozhořel spor o Spratlyho ostrovy v Jihočínském moři. Vietnamský tisk oznámil, že Hanoj plánuje na pondělí dvě námořní cvičení v konfliktní oblasti, jejichž součástí bude i ostrá střelba.

Čínští vojáci během cvičení foto: Reuters

Podle agentur je záměr Vietnamu evidentní reakcí na požadavek Číny, aby Hanoj zastavila pátrání po ropných ložiscích ve vodách kolem ostrovů. Předpokládá se, že cvičení vyvolá hněv Pekingu.

Vietnamský státní deník Dat Viet ve svém internetovém vydání oznámil, že Vietnam v pondělí ve sporném regionu uskuteční jedny šestihodinové a jedny tříhodinové manévry. List varoval veškerá plavidla, aby se v danou dobu této oblasti vyhnula.

Oznámení následuje po čtvrtečním obvinění Vietnamu ze strany Číny, podle níž vietnamská loď provádějící průzkum zdrojů ropy a zemního plynu v konfiktní oblasti Jihočínského moře ilegálně vstoupila do čínských výsostných vod a ohrozila životy čínských rybářů.

Spratlyho ostrovy

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej prohlásil, že čínské rybářské čluny byly ve čtvrtek pronásledovány vietnamskými loděmi. Během honičky se jedna z rybářských sítí zapletla do kabelů lodi patřící státnímu energetickému podniku PetroVietnam, jež pak čínský člun asi hodinu vláčela, než byla síť konečně odříznuta. Čína vyzvala Vietnam, aby se zřekl "veškerých agresivních aktivit".

Vietnam nicméně tvrdí, že jeho plavidlo působilo ve vietnamské ekonomické zóně. Čínský člun podle Hanoje neoprávněně vnikl do vietnamských vod a sítí úmyslně poškodil vietnamské plavidlo. Mluvčí vietnamského ministerstva zahraničí Nguyen Phuong Nga podotkla, že šlo o "úkladný, pečlivě naplánovaný" útok, který je součástí snah Pekingu o kontrolu nad spornými vodami.

Celý spor se točí kolem Spratlyho ostrovů v Tonkinském zálivu v Jihočínském moři, na něž si dělají nároky oba státy. Moře kolem Spratlyho ostrovů je podle předpokladů bohaté na ropu a zemní plyn, jsou zde i velká loviště ryb a poblíž vedou důležité námořní trasy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat