Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vietnamka podezřelá z vraždy Kimova bratra je neúspěšná zpěvačka z rýžové farmy

Svět

  12:03
KUALA LUMPUR/PRAHA - Po smrti bratra lídra KLDR Kim Čong-una svět obletěla fotografie z bezpečnostní kamery, na níž je žena v mikině s nápisem „LOL“. Malajsijská policie ji v Kuala Lumpuru zatkla a identifikovala jako Doan Thi Huong. Vyrostla ve Vietnamu, v 18 letech ale odešla a rodina o ní od té doby téměř nevěděla. O 10 let později se stala jednou z ústředních postav tajemné vraždy člena dynastie Kimů.

Vietnamka Doan Thi Huong podezřelá z vraždy Kim Čong-nama, bratra severokorejského lídra Kim Čong-una. foto: Reuters

Podle malajsijských úřadů pracovala Vietnamka v jednom z populárních kualalumpurských nočních klubů. Doan Thi Huong vyrostla na rýžové farmě v severním Vietnamu. Byla pro ni ale malá, proto se vydala před deseti lety do světa.

Vietnamka Doan Thi Huong.

„Když jsme poprvé viděli fotografii ženy v mikině s nápisem LOL, váhali jsme,“ cituje její nevlastní matku Nguyen Thi Vy australský server News.com.au. „Ale když nám ukázali jasnější snímek, poznali jsme ji. Pokud ten zločin spáchala, měla by trpět. Myslíme ale, že ji do toho někdo uvrtal,“ dodala matka.

Bratr podezřelé ženy Doan Van Binh uvedl, že o životě své sestry věděl málo. „Tlačil jsem ji do studií, aby si vydělávala dost peněz a měla světlou budoucnost. Mysleli jsme, že se má dobře,“ řekl australskému webu.

Poté, co se ukázalo, kdo je zadržená žena, se na sociálních sítích objevily fotografie z jejího facebookového profilu pod pseudonymem Ruby Ruby. Před tím než jej úřady zrušily, mohli uživatelé vidět například fotografie z večírků, kterých se zúčastnila. Na jedné z nich má i inkriminovanou mikinu ze záběrů bezpečnostních kamer letiště v Kuala Lumpuru. Objevily se i spekulace, že se žena proslavila ve vietnamské verzi zpěvácké soutěže Superstar.

Facebooková stránka Vietnamky Doan Thi Huong podezřelé z vraždy bratra lídra KLDR Kim Čong-una.

Podle agentury AP je poslední příspěvek z profilu Doan Thi Huong datován 11. února a byl nahrán z místa na severovýchodě Malajsie. Dva dny před vraždou bratra severokorejského diktátora. Na některých zveřejněných fotografiích pózuje i přímo v hlavním městě Kuala Lumpuru.

Podle nahrávky z bezpečnostních kamer se z různých stran přiblížily k muži odpovídajícímu vzhledem Kim Čong-namovi dvě ženy. Jedna z nich pak Kimovi přidržela cosi pár sekund před ústy. Ženy se následně klidným krokem opět vzdálily. Kim Čong-nam poté odešel za zaměstnanci letiště, ukázal na oči a zřejmě žádal o pomoc.

Malajsijská policie po incidentu postupně identifikovala trojici podezřelých občanů KLDR, které zatkla či pozvala k výslechu. Úřady také již dříve zatkly dvě ženy, s vietnamským a indonéským pasem, a přítele jedné z nich. Velvyslanectví KLDR v Kuala Lumpuru vyzvalo k jejich okamžitému propuštění.

Jedna z obviněných se po atentátu roznemohla a trpěla zvracením, řekl novinářům šéf policie Khalid Abu Bakar, odmítl však upřesnit, zda onemocněla žena z Indonésie či Vietnamu. Obě podezřelé byly podle něj poučeny, aby si hned po atentátu opláchly ruce.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat