5. února 2018 11:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vietnamský exposlanec, unesený v Německu, dostal druhé doživotí

Trinh Xuan Thanh, vietnamský exposlanec, který byl unesen z Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trinh Xuan Thanh, vietnamský exposlanec, který byl unesen z Německa. | foto: Reuters

HANOJ Někdejší vietnamský poslanec a manažer státní ropné firmy PetroVietnam, kterého loni v létě unesli vietnamští agenti z Berlína, byl dnes ve Vietnamu odsouzen k doživotnímu trestu vězení za zpronevěru. Stejný trest dostal Trinh Xuan Thanh již před dvěma týdny v jiném procesu. Informovala o tom agentura AP.

Trinh Xuan Thanh stál v čele společnosti PetroVietnam Construction. V dvoutýdenním procesu, který vyvrcholil dnešním odsouzením na doživotí, byl shledán vinným ze zpronevěry 622 tisíc dolarů (12,6 milionu korun) určených na realitní projekt dceřiné společnosti. Sedm dalších obžalovaných dostalo tresty od šesti do 16 let vězení.

Thanh veškerá obvinění popřel, ale výpovědi dalších obžalovaných a svědků poskytly dostatečné důkazy, aby byl usvědčen, napsal vietnamský tisk.

Před dvěma týdny dostal Thanh doživotní trest v jiném procesu, v němž byl usvědčen ze zpronevěry 178 tisíc dolarů (3,6 milionu korun) na výstavbu tepelné elektrárny. Spolu s ním byl v tomto procesu souzen také bývalý člen nejužšího vedení vládnoucí komunistické strany Dinh La Thang, kterého soud poslal na 13 let za mříže. Podle tiskových agentur byl po desetiletích prvním členem mocného politbyra, který v zemi stanul před soudem.

Dnes byl kromě Trinh Xuan Thanha odsouzen za korupci k devíti rokům vězení také Dinh Manh Thang, bratr bývalého člena politbyra komunistické strany Dinh La Thanga.

Trinh Xuan Thanh byl podle Německa loni na konci července za bílého dne unesen agenty vietnamských tajných služeb v centru Berlína v automobilu. Ten měl českou státní poznávací značku, uvedl tehdy Vietnamcův německý právník. Dvaapadesátiletý bývalý manažer PetroVietnamu a komunistický poslanec žádal v Německu o azyl. Hanoj tvrdí, že se ale nakonec sám vydal vietnamským úřadům.

Thanh ve vietnamské televizi po únosu

Thanh ve vietnamské televizi po únosu.

Protikorupční tažení ve Vietnamu nabralo na síle v loňském roce poté, co generální tajemník komunistické strany Nguyen Phu Trong zvítězil ve vnitrostranickém mocenském boji s někdejším premiérem Nguyen Tan Dungem, uvedla agentura AP. Kritici vlády ale mají za to, že potírání korupce je přinejmenším částečně politicky motivované a namířené proti lidem blízkým bývalému premiérovi Nguyen Tan Dungovi.

Ve velkém procesu týkajícím se státního podniku PetroVietnam bylo souzeno 22 osob, včetně řady manažerů PetroVietnamu a bankéřů, kteří čelili obviněním z korupce a špatného řízení.

V Ho Či Minově Městě nyní probíhá jiný velký proces, v němž je souzeno 46 obviněných, převážně také podnikatelů a bankéřů, napsala agentura AP.

ČTK