Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

‚Vím, že mám na rukou krev.’ Bývalá analytička Facebooku upozorňuje na složitý boj s dezinformacemi

Facebook, ilustrační foto. foto: REUTERS/Dado Ruvic

Menlo Park (USA) - Sítě falešných účtů na facebooku cílí na uživatele po celém světě a vedení platformy varováním ohledně těchto aktivit nevěnuje velkou pozornost. Vyplývá to z rozsáhlého interního vzkazu jedné dnes již bývalé pracovnice Facebooku, k němuž se dostal web BuzzFeed News. Datová analytička v prohlášení o 6600 slovech popisuje složitý boj proti dezinformačním operacím mimo Spojené státy a naznačuje, že má na svědomí lidské životy.
  15:43

Sophie Zhangová byla členkou týmu, jehož cílem je potírat tzv. neautentické aktivity, tedy využívání falešných účtů či podvodných stránek a skupin. Na konci léta byla propuštěna, což ve zmíněném prohlášení částečně připisuje své tendenci opomíjet rutinní pracovní povinnosti a věnovat se místo toho politickým vlivovým operacím. BuzzFeed News její vyjádření označuje za nekompromisní popis selhání Facebooku, ale také za příběh řadového zaměstnance s možností činit na vlastní pěst rozhodnutí s dalekosáhlými dopady.

„Za tři roky, které jsem strávila ve Facebooku, jsem narazila na řadu do očí bijících pokusů zahraničních národních vlád zneužít ve velkém naši platformu s cílem klamat vlastní občany a vícekrát jsem stála za mezinárodními zpravodajskými událostmi,“ cituje z prohlášení BuzzFeed News. „Vím, že mám na rukou krev,“ vzkázala Zhangová svým bývalým kolegům těsně před odchodem z Facebooku.

Její slova mimo jiné přibližují rozsah podvodných aktivit na facebooku a ukazují, že vlivové operace jsou celosvětovým fenoménem, nikoli jen problémem USA nebo Evropské unie. „Po celém světě bylo tolik problémového chování, že zůstávalo na mém osobním posudku, které případy dál vyšetřovat,“ uvedla. Ve svém textu opakovaně zmiňuje důležitá rozhodnutí přijímaná bez jakýchkoli konzultací. Podle deníku The New York Times vývoj vyvolává pochybnosti ohledně schopnosti Facebooku regulovat nekalé praktiky na své stejnojmenné platformě s více než 2,5 miliardami uživatelů.

Kalifornská společnost v prohlášení připomněla, že pravidelně odstraňuje sítě falešných účtů a stránek, a boj proti „koordinovanému neautentickému chování“ označila za svoji prioritu. Jeden z viceprezidentů Facebooku Guy Rosen pak na twitteru uvedl, že Zhangová zkrátka popisuje „falešné lajky“, které nepatří mezi nejškodlivější jevy. Podle vyjádření mluvčí Facebook varování ze strany bývalé analytičky pečlivě vyšetřoval.

Interní vzkaz Zhangové ale přináší jiný příběh. Vedení platformy podle ní trvalo devět měsíců, než zakročilo proti nekalé kampani na podporu prezidenta Hondurasu Juana Orlanda Hernándeze. Její zjištění, že vládnoucí politická strana v Ázerbájdžánu využívala tisíce podvodných kanálů k „masovému obtěžování opozice“, se údajně začalo vyšetřovat až rok po ohlášení.

„Našla jsem a zablokovala jsem útoky tohoto druhu z celého světa, od Jižní Koreje po Indii, od Afghánistánu po Mexiko, od Brazílie po Tchaj-wan,“ napsala Zhangová. Na operace prý narážela spíše náhodou, načež se jim rozhodla věnovat, ačkoli problém nespadal do jejích kompetencí. Uvedla, že od nadřízených se jí v tomto směru nedostávalo podpory či rad, reakcí na upozornění podle ní naopak bylo zdržování.

Na dotazy amerických médií zatím Zhangová nereagovala. BuzzFeed úryvky z jejího prohlášení zveřejnil přesto, že autorka si publikaci textu nepřála. „Tím posledním, co bych chtěla udělat, je odvedení pozornosti od našich snah týkajících se nadcházejících voleb ve Spojených státech, byť vím, že tento příspěvek to pravděpodobně interně způsobí,“ uvedla.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat