130 let
Ptačí chřipka

Ptačí chřipka | foto: ČTK

Virus hlásí i Maďarsko

Svět
  •   15:54
BRUSEL - Evropská komise dnes s odvoláním na maďarské úřady oznámila, že ptačí chřipka se vyskytla i u tří uhynulých labutí nalezených na jihu Maďarska.
"Maďarské úřady oznámily EK potvrzené případy viru ptačí chřipky H5 u tří labutí, které byly nalezeny mrtvé v župě Bacs-Kiskun na jihu země," uvedla komise ve svém komuniké.  Vzorky z uhynulých zvířat byly zaslány do referenční laboratoře Evropské unie v britském Weybridgi, kde další testy mají zjistit, zda se jedná o obávanou, vysoce nakažlivou podvariantu viru H5N1, která je nebezpečná i pro člověka.

Nicméně bez ohledu na výsledky těchto testů Maďarsko automaticky podniklo příslušná preventivní opatření, spočívající ve vytyčení několikakilometrových ochranných zón okolo místa nálezu uhynulých ptáků, kde drůbež musí být zavřena pod střechu a její přeprava je zakázána. Stejné kroky již podniklo Řecko, Itálie a Německo, jakož i Slovinsko a Rakousko, kde panuje silné podezření na jeho výskyt.

Virus H5N1 od roku 2003 zabil více než devět desítek lidí v Asii a Turecku. Šíří se však snadno především ze zvířete na zvíře, zatímco na člověka se přenáší obtížněji. Preventivní opatření v EU mají především zabránit přenosu viru z volně žijících ptáků na chovy drůbeže.

ČR zakáže výstavy drůbeže a ptáků
Česko zakáže výstavy a trhy drůbeže a ptáků již od úterý 21. února místo původně stanoveného termínu 1. března. Státní veterinární správa se tak rozhodla vzhledem k šíření ptačí chřipky v okolních zemích, řekl mluvčí SVS Josef Duben. Zákaz svodů zvířat je jedním z mimořádných opatření, která vzešla z úterního jednání Ústřední nákazové komise.

Smrtelně nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 byl vůbec poprvé na území Evropské unie zjištěn o víkendu u divokého ptactva v Itálii a v Řecku. Ptačí chřipka se objevila také ve Slovinsku a její výskyt u volně žijících ptáků bude s velkou pravděpodobností potvrzen i v Německu a v Rakousku.

"Vzhledem k vývoji situace, vyvstává otázka, ani ne tak zda, ale kdy se objeví první případ v naší republice. Bohužel tuto možnost nelze vyloučit.," uvedl Duben. Pokud by byli v Česku nalezeni uhynulí volně žijící ptáci postižení nákazou, postup by byl podobný jako v jiných státech.

Vymezila by se území okolo místa nálezu o průměru tři kilometry, kde by se nesměla žádná drůbež chovat venku a platil by zesílený monitoring. Na území o průměru deset kilometrů by se se musela dezinfikovat všechna vozidla a všechnu drůbež by veterináři vyšetřili. V případě onemocnění v chovu by byla postižená drůbež zlikvidována a rovněž by se vymezovaly ochranné zóny se zpřísněnými pravidly.

Rakousko má další podezření 
Dvě uhynulé labutě nalezené v pondělí v Mellachu poblíž Štýrského Hradce byly nakaženy virem H5N1. Vyplývá to z výsledků kontrolních testů, které provedli experti rakouského Institutu výzkumu veterinární medicíny v Mödlingu. Vzorky tkáně obou labutí byly již zaslány laboratoři v anglickém Weybridge, která má akreditaci Evropské unie a která by měla podezření potvrdit, nebo vyvrátit. Výsledky se očekávají začátkem příštího týdne, ale rakouští odborníci jsou přesvědčeni, že jejich závěry budou potvrzeny.

Současně byl dnes v Rakousku oznámen další případ ptačí chřipky. Jedná se opět o uhynulou labuť, která byla nalezena na stejném místě jako dva předešlé infikované kusy. Z agenturních zpráv zatím nevyplývá, zda byla i v tomto případě zjištěna přítomnost nebezpečného viru H5N1, který může být přenosný i na člověka, či zda jde o jiné méně nebezpečné varianty kmene H5.

O třetím výskytu ptačí chřipky v alpské republice informoval dnes odpoledne ministr zemědělství štýrské zemské vlády Hans Seitinger. Stalo se tak jen několik hodin poté, co rakouská ministryně zdravotnictví Maria Rauchová-Kallatová uvedla, že kromě dvou v úterý zveřejněných nebyly v Rakousku zjištěny žádné další případy nákazy ani podezření z nákazy touto chorobou. 

"Neexistuje žádné bezprostřední nebezpečí pro obyvatelstvo a tudíž ani důvod k jakékoli panice," řekla ministryně. Ujistila rovněž, že dosud přijatá opatření jsou dostatečná a není zatím důvod je dále zpřísňovat. Stejně tak není důvod jakkoli omezovat spotřebu domácí drůbeže nebo vajec.

Podle Rauchové-Kallatové je v Rakousku denně vyšetřováno kolem 20 až 30 případů úhynu volně žijících ptáků. Ve Štýrsku a dále v části Korutan, Burgenlandu a Dolních Rakous v povodí Dunaje již byl vyhlášen zákaz chovu drůbeže na otevřeném prostranství. Ministerstvo oznámilo preventivní opatření včetně vymezení restriktivních zón v pásmu tří kilometrů od míst, kde byly uhynulé labutě nalezeny.

V těchto zónách je zakázán prodej veškeré drůbeže, vajec i drůbežích výrobků, a to nejméně po dobu třiceti dnů. Do okruhu deset kilometrů od míst nálezů bude prováděn důkladný monitoring dalších případných náznaků výskytu ptačí chřipky.
Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás