Pondělí 12. dubna 2021svátek má Julius 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Virus SARS-CoV-2 byl dle milánské univerzity v Itálii již loni v listopadu. Lékaři ho považovali za spalničky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/AP

Řím Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, byl v Itálii už v listopadu 2019. Vyplývá to ze studie milánské univerzity, o níž ve středu informovala agentura ANSA. Dosud se uvádělo, že první případ covidu-19 se v Itálii potvrdil koncem letošního ledna u dvou čínských turistů. Právě v Číně se tento koronavirus loni prokázal poprvé, a to koncem roku 2019.

Studie univerzity z Milána uvádí, že koronavirus SARS-CoV-2 se potvrdil u čtyřletého chlapce, u něhož se lékaři loni v listopadu domnívali, že má spalničky. První příznaky se u tohoto hocha projevily 21. listopadu 2019, měl kašel a rýmu. Pozdější testy ukázaly, že šlo o koronavirus.

Dosud uváděnými prvními dvěma případy covidu-19 v Itálii byli dva čínští turisté, kteří přijeli do Itálie letos 23. ledna z čínské provincie Chu-pej, jejíž metropole Wu-chan byla prvním ohniskem této nákazy. Koronavirus byl u nich zjištěn v Římě 30. ledna.

Už dříve se objevily v médiích spekulace, že koronavirus se v Itálii objevil dříve, než se uvádí. Minulý měsíc například informovali italští lékaři o výzkumu v milánském ústavu pro léčbu nádorů, z něhož usoudili, že SARS-CoV-2 byl v Itálii už loni v září. Lékaři ale zkoumali přítomnost protilátek u vzorku pacientů, což někteří italští vědci zpochybnili, protože podle nich analýzy protilátek nemusí být přesné.

Za italského pacienta č. 1 s covidem-19 byl dosud považován Mattia Maestri z obce Codogno v severoitalské Lombardii, který do nemocnice přišel s chřipkovými příznaky 17. února. Tehdy ho ještě lékaři poslali domů, ale den nato se jeho stav zhoršil, takže mu provedli test na koronavirus. Posléze se objevily další případy zejména na severu Itálie, kde italská vláda vyhlásila karanténu 8. března a už následující den ji rozšířila na celou zemi jako první vláda v Evropě.

Přes brzkou uzávěru se Itálie v této pandemii stala jednou z nejhůře postižených zemí, dosud se tam potvrdilo přes 1,7 milionu nakažených, což je šestý nejvyšší počet na světě. V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie na světě také šestá. Nejvíce případů denně zaznamenali v Itálii v polovině listopadu (téměř 40 900), od té doby denní nárůsty klesají.

Italská vláda nicméně začátkem měsíce oznámila přísná omezení na vánoční svátky, během nichž nebudou moci lidé až na výjimky cestovat mezi jednotlivými italskými regiony a v platnosti zůstane i zákaz nočního vycházení. Pro osoby přijíždějící ze zahraničí bude od 21. prosince do 6. ledna povinná karanténa a do 7. ledna tam zůstanou zavřené i sjezdovky.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!