Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Virus v informační válce. Poplašné zprávy o koronaviru šíří na sociálních sítích tisíce účtů s původem v Rusku

Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odborníci a lékaři bojují o životy svých pacientů, kteří jsou nakažení... | foto: Reuters

Praha V ruských médiích se nedávno objevilo několik komentářů Igora Nikulina, prezentovaného coby bývalý člen komise OSN pro biologické zbraně. Televizní stanici Zvezda Nikulin popsal, že Američané mají po světě na 400 biologických laboratoří a před lety se kvůli experimentům ve středisku námořnictva v Indonésii rozšířila ptačí chřipka.

„Může tu být záměrná aktivita USA za účelem nátlaku na čínské partnery, může jít o činnost soukromých amerických korporací, které vyvíjejí nové nemoci, aby dosáhly zisků z prodeje léků,“ řekl v televizi. Tentýž expert se s takřka identickým tvrzením objevil i v serióznějších médiích, jako je třeba Komsomolskaja pravda či Moskovskij komsomolec, stejně jako na prvním kanále ruské televize či portále RIA Novosti, který patří státní zpravodajské agentuře Rusko Dnes. Teorie o západním spiknutí patří mezi jeho oblíbené. Jak zjistila ruská mutace Rádia svoboda (RFE-RL), v roce 2016 tvrdil, že venezuelského exprezidenta Cháveze infikovali v budově Valného shromáždění OSN rakovinou, na kterou později zemřel.

Trollové v akci

Rusko je podle Nikulina obklopeno desítkami amerických tajných laboratoří na Ukrajině, v Gruzii, Kyrgyzstánu, Kazachstánu a Ázerbájdžánu, jež systematicky šíří různé viry jako třeba africký mor prasat či hepatitidu. Když se Nikulin na jaře 2018 angažoval v ruské kampani proti britským poznatkům v kauze agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, které měli látkou novičok otrávit ruští agenti, podíval se investigativní server The Insider na jeho osobu podrobně. Zjistil, že s OSN neměl nikdy nic společného a jen přednáší na jedné z univerzit ministerstva obrany navržené na zrušení. Zůstává tak otázka, zda to dělá sám od sebe, nebo je v šíření dezinformací někým angažován.

Konspirační teorie šíří i další „experti“, blogeři či politici, zvlášť aktivní je nacionalistický lídr Vladimír Žirinovskij. Podle agentury AFP rozšiřují dezinformace a poplašné zprávy o koronaviru tisíce účtů na sociálních sítích s původem v Rusku. Informace jsou v podobném duchu, jako když před lety sovětská tajná služba KGB iniciovala kampaň obviňující americké vědce z vytvoření a použití viru HIV. „Cílem je vyvolat nedůvěru a oslabit státní aparáty USA i jeho spojenců,“ řekl AFP Philip T. Reeker, jenž má na americkém ministerstvu zahraničí na starosti vztahy s Evropou.

„Je to úmyslné házení špíny,“ odmítla veškerá obvinění z šíření dezinformací mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Skutečností je, že Rusko má na ovlivňování veřejného mínění obrovský aparát a bylo by naivní se domnívat, že ho alespoň zčásti nevyužije proti věcem, které mu dlouhodobě leží v žaludku: například EU i se svými liberálními hodnotami či schengenský prostor, ukazující světu, že státy mohou existovat i bez hranic obšancovaných pohraničníky.

Proti moru kameny

Jiné zdroje obviňují z rozpoutání nákazy Čínu, které prý unikl koronavir z bakteriologické laboratoře nedaleko Wu-chanu. Materiály s touto tematikou občas zmiňují román Američana Deana Koontze Oči tmy z roku 1981. Kniha původně referovala o Rusku, v roce 1989 byla ale pozměněna a děj se odvíjí kolem chemické laboratoře ve Wu-chanu, která vyrobila nebezpečný virus Wuchan-400. „Jde o děsivou náhodu, nebo bezděčné proroctví autora?“ ptá se čínský deník South China Morning Post.

Možnost úniku koronaviru z čínské vojenské laboratoře zmiňuje třeba web amerického listu The Washington Times, cituje přitom izraelského vojenského analytika Danyho Shohama. Ani to však neznamená, že každá konspirační teorie o koronaviru má umělý původ, lidová tvořivost je v tomto ohledu neomezená.

Polopravdy a fámy kolující na internetu vedou k apokalyptickým náladám a i k situacím, jako když na východě Ukrajiny lidé ve strachu před nemocí blokovali přístupy je karanténnímu středisku v městečku Novi Sanžari a autobusy s lidmi evakuovanými z Číny zasypali kameny.

V Česku například ve facebookové skupině Za práva všech spojuje uživatel Michal Sandr tento „možná uměle vytvořený vir“ s „chaotickou nelegální migrací do Evropy“ a vidí v něm obrovská rizika. „Pro mě je koronavirus novodobým morem,“ píše, což je pro daný druh příspěvků typické.

Dezinformace o koronaviru řešila i Světová zdravotnická organizace (WHO) spolu se zástupci Facebooku či Googlu. Závěr ale nechtěli specifikovat. „Nebojujeme jen s virem, bojujeme také s trolly a konspiračními teoriemi,“ prohlásil zástupce WHO.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!