2. března 2016 10:21, aktualizováno  11:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Virus zika dorazil na Slovensko, infikovaná žena je v nemocnici

Co je a co způsobuje virus zika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co je a co způsobuje virus zika | foto: Koláž - Šimon/LN

BRATISLAVA Slovensko má první případ viru zika. Jde o ženu, jež byla minulý týden tři dny hospitalizována po návratu z Jižní Ameriky. Novinářům to ve středu řekl slovenský ministr zdravotnictví Viliam Čislák. Podezření na virus prokázala analýza vzorků v německém laboratoři.

„Pacientka měla klinické projevy. Hospitalizována byla ve středu a po odeznění klinických příznaků byla v pátek propuštěna. Byla informována o tom, že v této chvíli nesmí darovat krev a nedoporučuje se, aby otěhotněla,“ uvedl Čislák.

Dva případy viru zika byly minulý týden potvrzeny i v Česku. Jde o muže a ženu, kteří se vrátili z dovolené v rizikové oblasti.

Virus, který přenášejí komáři druhu Aedes aegypti, vyvolává několikadenní horečky, nemoc má ale ve většině případů mírný průběh. Velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidské plody, neboť se nákaza spojuje s nedostatečným vývinem mozku. Proti viru zika dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Virus přenáší komár, který v Evropě nežije.

Nákazu hlásí i Kuba

Nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) se již rozšířila do více než 30 zemí. K nim patří především latinskoamerické země.

Prevence proti viru zika v Panamě.
Městský pracovník vykuřuje domy v Ciudad de Guatemala.

První případ viru zika na svém území oznámila ve středu také Kuba, uvedla agentura Reuters. Virus, který je nebezpečný pro těhotné ženy, byl diagnostikován u venezuelské studentky medicíny, jež do země přijela 21. února.

Kubánské vedení již před týdnem oznámilo, že se rozhodlo do boje proti viru zika vyslat armádu. Prezident Raúl Castro uvedl, že nasadí 9000 vojáků a 200 policistů do preventivních akcí proti komárům, kteří tento virus přenášejí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!